Kuru Temizleme Ve Dezenfektan Süreci

Kuru Temizleme Ve Dezenfektan Süreci

 

Kuru Temizleme ile Dezenfekte Süreci

 

Dezenfekte kelimesi, pandemi sürecinin hayatımıza girmesi ile birlikte hepimizin sıkça kullandığı sözcüklerden biri haline geldi. Bu süreçte diğer tüm şeyler gibi, kıyafetlerin temizliği ve dezenfekte olmuş olması da birçoğumuz için oldukça kritik öneme sahip olmaya başladı. Kıyafetlerinin evde standart yıkama yöntemleri ile yeterince dezenfekte edilemeyeceğini düşünen kişiler, kuru temizleme hizmeti sunan firmaları ve sundukları hizmetleri sıklıkla araştırıyor. Bu yazımızda sizler için kuru temizleme yönteminde en sık tercih edilen ürünleri ve kıyafetlerde dezenfekte sürecinde kuru temizlemenin önemini ele aldık.

 

 
 
 

 

 

 

Abiye Elbise Temizliği

Abiye elbise dendiğinde akla, klasik elbiselerden farklı olarak, şık elbise tasarımları gelir. Giyim mağazaları; balık elbise modelleri, tesettür elbiseler gibi çok sayıda çeşitliliğe sahiptir. Nişan elbiseleri, kına elbisesi ve diğer gece elbiseleri bu tip kıyafetlere örnek olarak verilebilir.

Tesettürlü giyimden, hamile giyime yüzlerce seçenek sunan giyim markaları, sundukları abiye elbise modelleri ile kadınlar için önemli günlerin vazgeçilmezi. Bu giysiler, kadınlar için ne denli bir öneme sahipse erkekler için de takım elbise aynı derecede öneme sahiptir. Peki çok sevdiğimiz abiye elbiseleri ve takım elbiseleri nasıl temizleyip dezenfekte etmeliyiz? Hassas kumaşlara, renklere ve dokuya sahip bu giysiler kirlendiğinde veya lekelendiğinde ne yapmalıyız? Bu soruların yanıtlarını, aşağıda yer alan yazımızda sizler için yanıtladık.

 

Abiye Elbiseleri Nasıl Temizlemeliyiz?

Tesettür elbiseler, kabarık modeller, kısa ve uzun tasarımlar gibi çok sayıda çeşitliliğe sahip abiye elbise seçenekleri, kadınlar için vazgeçilmez. Özel günlerimizde bizlere eşlik eden bu elbiseleri ise en güzel şekilde korumak birçoğumuz için oldukça önemli. Bu nedenle; nişan elbiseleri, kına elbisesi ve gelinlik gibi manevi değeri yüksek giysileri daima en güzel şekilde saklamak isteriz. Ayrıca bu giysileri temizlemek ve dezenfekte etmek için neler yapmamız gerektiğini sıklıkla araştırırız.

Abiye elbiseleri temizlemek ve dezenfekte etmek söz konusu olduğunda; hassas kumaş yapısı ve işlemeleri dolayısıyla standart tip temizleme yöntemlerini kullanmak doğru değildir. Bu kıyafetler için çamaşır makinesinde yıkama işleminin uygulanması kıyafetlere zarar verir. Gece elbiseleri ve nişan elbiseleri gibi özel kıyafetler için standart tip temizleme yöntemleri uygulandığında; sarkma, solma, çekme vb. sorunlarla karşılaşılması ihtimali oldukça yüksektir. Gece elbiselerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi sırasında bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için tercih edeceğiniz en doğru yöntem, kuru temizlemedir.

 

 
 
 

 

 

Takım Elbise Nasıl Temizlenir?

Kadınlar için; abiye tesettür elbiseler, straplez tip abiye elbise gibi çok sayıda model çeşitliliği bulunuyor. Erkeklerde ise bu giysi çeşitleri yerini takım elbiseye bırakıyor. Takım elbiselerde, en çok tercih edilenler arasında siyah gömlekli takım elbise, spor ve klasik kesim gibi modeller yer alıyor. Erkeklere iş yaşamında ve özel günlerinde eşlik eden takım elbiseler de nişan elbiseleri ve gece elbiseleri gibi hassas kumaşlara sahip. Bu giysilerin, kullanım ömrünün uzun olması için temizleme ve dezenfekte işlemlerinde özenli davranılması gerekiyor.

Takım elbise, sahip olduğu kalıp ile dikkat çeken giysilerdendir. Takım elbiselerin sahip olduğu kalıbın yıkama işlemi sonucunda zarar görmesi, kullanım ömrünü kısaltıyor. Yüksek ısıda ve sıkma devrinde gerçekleşen standart tip yıkama ve dezenfekte yöntemleri, bu giysilere zarar veriyor. Bu yöntemler kullanıldığı zaman, bir süre sonra takım elbiselerin renklerinde ve kalıplarında bozulmalar meydana geliyor. Bu nedenle takım elbiseler için en doğru temizleme ve dezenfekte yöntemi kuru temizleme olarak önümüze çıkmaktadır.

 

Kuru Temizleme Diğer Hangi Giysiler İçin Uygundur?

Kuru temizleme tekniği, yalnızca abiye elbise gibi hassas ve özel giysiler için değil, tüm tekstil ürünleri için kullanılabilir bir yıkama ve dezenfekte yöntemidir. Sıklıkla; abiye elbise, gelinlik, nişan elbiseleri, takım elbise ve yorgan gibi ürünlerin dezenfekte edilmesi ve yıkanması için kullanılır. Pandemi sürecinin hayatımıza girmesi ile birlikte bu ürünlerin arasına okul kıyafetleri, okul formaları, iş elbiseleri ve günlük kıyafetler de katılmıştır.

Kuru temizleme sırasında kullanılan kimyasal ürünlerin, kıyafetler üzerinde dezenfekte edici özelliği bulunuyor. Eskiden beri sıklıkla tercih edilen kuru temizleme yöntemi, son dönemlerde daha da popüler hale gelmiştir. Kişiler, yalnızca kıyafetlerin temizlenmesi için değil, dezenfekte edici özelliğinden faydalanmak için de bu yöntemi kullanmaya başlamıştır.

Kuru Temizleme Nedir?

Kuru temizleme; tekstil ürünlerine yönelik, özel kimyasallar aracılığıyla leke çıkarmaya dayalı buharlı temizleme yöntemidir. Bu temizleme yönteminde ev tipi deterjanlar değil, özel organik kimyasal çözeltiler kullanılıyor. Bu kimyasalların sahip olduğu yüksek leke çözücülüğü, en zor lekelerin bile kolayca çıkmasını sağlıyor. Nişan elbiseleri, gece elbiseleri, takım elbiseler ve abiye elbise gibi özel ve hassas giysiler için en çok kuru temizleme yöntemi kullanılıyor.