Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Zor Lekelerle Mücadele Rehberi

Zor Lekelerle Mücadele Rehberi

Zor Lekelerle Mücadele Rehberi

Herkes günlük hayatta kullandığı kıyafetlerle çeşitli tekstil ürünlerinde pek çok farklı sebeple oluşan inatçı lekelerden normal bir yıkamayla kurtulamadığı durumlar yaşamıştır. Böyle anlarda kimi zaman leke çıkarıcı market ürünlerine, kimi zaman ise evde uygulanabilen doğal yöntemlere yöneliriz. Bu ürün ve yöntemlerin hiçbirinin işe yaramaması durumuyla çok sık karşılaşılır çünkü her lekenin kendine özgü bir çözüme ihtiyacı vardır. Bu çözümler ise uzmanlık gerektirir; tek bir leke çıkarıcı ürün ile farklı türdeki lekeleri çıkaramamanız bu nedenle normaldir.

 

Kuru temizleme zor lekelerle mücadelede en etkili yöntem olduğu kadar aslında çoğu zaman başvurulması gereken ilk yoldur. Profesyonel bir şekilde yapılmamış olan leke çıkarma ürünleri ve kullanılan teknikler lekelerin kalıcı olmasına neden olabilir. Profesyonel olmayan girişimler aynı zamanda kumaşların deforme olmasına da neden olmaktadır.

Leke Çıkarıcı Nasıl Kullanılmalı?

Zor lekeleri çıkarmaya çalışırken yanlış leke çıkarıcıların neden olabileceği olumsuzluklar ile karşılaşmamak için leke çıkarıcılar nasıl kullanılmalı aşağıda sıralık.

  • Sıvı lekeleri hemen bir kâğıt havlu yardımıyla silin.
  • Leke çıkarıcı ürünü önce giysinin görünmeyen bir yerinde deneyin ve giysinin rengi değişiyorsa ürünü kullanmayın.
  • Kıyafeti yıkamadan önce üzerindeki leke çıkarıcıyı durulayın.
  • Lekeye arkasından işlem uygulayın ve kumaşın lekeli tarafını emici bir yüzeye -örneğin beyaz kâğıt havluya- tamponlayın.
  • Kumaşın dokusuna veya rengine zarar vermemek ve lekeyi dağıtmamak için aşırı ovmayın.
  • İpek, yün veya likralı liflerde çamaşır suyu kullanmayın.
  • Lekeli kumaşları ütülemeyin; sıcaklık lekenin kumaşta sabitlenmesine neden olur.
  • Leke ya da leke çıkarıcı kalıntılarını çıkarmak için, uyguladığınız yöntemlerden sonra giysiyi mutlaka çamaşır makinesinde yıkayın.

Siz ne kadar bilinçli olsanız da dondurma, çikolata, ketçap, çamur, çimen, yağ, kan, ruj, şarap gibi güçlü lekeler için kısa sürede kuru temizleme işlemlerine başlanmalıdır.

 

İnatçı Lekelerden Kurtulmak Mümkün Mü?

Yanlış bir programla yıkanma sonucunda kumaşın içine işlemiş bir lekeyi yok etmek hemen hemen imkânsız gibidir. Yıkanıp çıkmayan lekeler profesyonel araç ve ürünler kullanmakta olan kuru temizleme şirketlerinin bile bazen çaresiz kalabildiği bir sorundur. Leke henüz kumaşa işleyip kalıcı bir hal almadan çeşitli kimyasallar ile müdahale edilmelidir. Lekenin türüne göre farklılaşabilen bu işlem, lekeli giysi özel kuru temizleme makinelerinde temizlenmeden önce elde yapılır.

 

Ev tipi çamaşır makineleri ile yıkayarak çıkaramadığınız lekeler varsa daha fazla evde işlem uygulamadan güvendiğiniz bir kuru temizleme firmasından yardım almalısınız. Profesyonel kuru temizleme firmalarından biri olan Kolay Yıka  kolay sipariş hattı ile hızlı bir şekilde imdadınıza yetişir. Kuru temizleme, giysilerinizi zarar vermeden temizlerken aynı zamanda yıkanıp çıkmayan lekeler konusunda güvenebileceğiniz en doğru adrestir.