Kaz Tüyü Mont Ve Yorgan Nasıl Temizlenir

Kaz Tüyü Mont Ve Yorgan Nasıl Temizlenir

Kaz Tüyü Mont ve Yorgan Nasıl Temizlenir?

Kış aylarının vazgeçilmez dış giyimlerinden biri de kaz tüyü montlardır. Hafif yapıları ve alternatiflerine göre daha fazla ısıtmaları, bu ürünlerin tercih edilme nedenleri arasında bulunur. Kaz tüyü mont ve yorgan gibi hassas dokulu ürünlerin temizliği ise genellikle kuru temizleme ile yapılır. Bu ürünlerin temizlik işlemleri, kuru temizleme sayesinde zarar görmeden gerçekleşir. Tüm ürünlerin uzun ömürlü olması için önerilen temizlik yöntemi öncelikle kuru temizleme olmaktadır.

Kaz tüyünden üretilen ürünler, nadir bulunan içerikleri nedeniyle muadillerine göre daha pahalı fiyatlara sahiptir. Bu durum, söz konusu ürünlerin bakımı konusunda özel bir hassasiyet duyulmasına neden olur. Bu ürünlerde hijyen açısından en etkin çözüm kuru temizleme olsa da yıkama talimatı etiketlerinde aksi belirtilmedikçe, hem elde hem de çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Kaz Tüyü Mont ve Yorganların Elde Yıkama Yöntemi

Hassas giysilerin ve kaz tüyü yorgan ve mont gibi ürünlerin temizlik süreçleri ayrı bir önem gerektirir. Bu ürünlerin bakım ve temizlikleri genellikle kuru temizleme yöntemi ile yapılmaktadır. Bir başka temizleme yöntemi ise elde yıkamadır. Özel temizlik gerektiren ürünlerin elde temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Yıkama ve temizlik öncesi, montların fermuarları her zaman kapatılmalıdır.
 • Temizlikte kullanılan deterjanın, elde yıkamaya uygun olması gerekir.
 • Elde yıkama işlemlerine uygun bir deterjan bulunmadığında, sabun iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
 • Daha önce kuru temizleme işlemi görmüş ürünler, dokularının korunmaya devam etmesi için ılık suda yıkanmalıdır.
 • Yıkanacak ürünler, su geçirmeyen zemin üzerinde temizlenmelidir.
 • Deterjan ya da sabuna batırılmış olan yumuşak bir bez yardımıyla temizlenen ürünün kenar kısımları nazikçe temizlenmelidir.
 • Bir yönünde uygulanan temizlik işlemi tamamlandıktan sonra ürünlerin arka kısımlarında da aynı işlemler uygulanmalıdır.

Kaz Tüyü Yorgan ve Montların Çamaşır Makinesinde Yıkanması

Kuru temizleme işlemlerinde gösterilen hassasiyet, çamaşır makineleri için geçerli değildir. Bu nedenle ürünlerin en düşük sıcaklıkta ve maksimum 30 derecede yıkanması, dokularının zarar görmesini en aza indirir. Kaz tüyü yorgan ve mont gibi ürünler, aşırı sıkma nedeniyle yıpranır. Buna engel olmak için çamaşır makinesinin sıkma programının da uygun ayarda olduğundan emin olunmalıdır. Yıkanacak olan ürünler mümkünse bir file içerisine konularak, çamaşır makinesine yerleştirilmelidir. Uygulanan bu yöntem, ürünlerin makine içinde daha az hareket etmelerini sağlar. Kuru temizleme işlemlerinde hijyen oranı daha yüksektir ancak bu ürünleri makinede yıkamak isterseniz, temizlik sırasında uygun deterjan seçimi yapmalısınız. Kaz tüyü yorgan ve mont gibi ürünler, genellikle başka ürünlerle karıştırılmadan ayrı ayrı yıkanmaktadır. Bir arada yıkanması gereken durumlarda ise her birinin aynı renklerde olduğundan emin olmak gerekir.

Kaz Tüyü Mont ve Yorganlar İçin Kuru Temizleme

Özellikle hassas ürünlerin bakım ve hijyeninde tercih edilen kuru temizleme yöntemi ile kaz tüyü yorgan ve montlar, kolaylıkla temizlenir. Hayatın hiç olmadığı kadar hızlı aktığı günümüzde, kuru temizleme yöntemleri tüm giysi ve uyku ürünleri için tercih edilir. Birçok yönteme göre daha avantajlı olan kuru temizleme, kaz tüyü mont ve yorganlar için de ideal temizlik olanağı sunar. Kaz tüyü yorgan ve mont gibi ürünlere kuru temizleme işlemi uygulama avantajları şunlardır:

 • Ürünlerin uzun ömürlü olması sağlanır.
 • Her zaman özel olarak geliştirilmiş temizleyiciler kullanılarak işlem gerçekleştirilir.
 • Tüm ürünler ilk günkü yeniliğini ve özelliğini korur.
 • Su ile temizliğin sağlayamadığı hijyeni, kuru temizleme ile sağlamak mümkündür.
 • Elde ya da makinede yıkama yöntemlerine göre çok daha güvenlidir.

Siz de kaz tüyü mont ve yorgan gibi hassas bakım gerektiren ürünlerinizin en güvenli şekilde temizlenmesi için buraya tıklayarak, üyelik oluşturabilir ve kolayca sipariş verebilirsiniz.