Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Kıyafetinizdeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinizdeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yüzeylere derinlemesine işleyen ve çıkarılması oldukça zor olan yağ lekesi, günlük hayatta en sık karşılaşılan lekeler arasında yer alır. Yağ bazlı olan bu lekelerin yalnızca su ile temizlenmesi mümkün değildir. Bunun nedeni ise yağın, sudan daha hafif bir madde olması ve suyu itmesi olarak açıklanır. Yemek esnasında, çeşitli eşyaların tamirinde ya da kozmetik ürünleri ile uğraşırken karşınıza pek çok farklı şekilde yağ lekeleri çıkar. Bu lekelerin giderilmesinde en etkili çözüm kuru temizlemedir. Özellikle kurumuş ve katılaşmış yağ lekesi, evdeki yöntemlerle kolay kolay çıkmayacaktır. Bu gibi durumlarda kuru temizleme desteği gerekir.

Yağ Lekesini En İyi Ne Çıkarır?

Yağ lekesi, çeşitli deterjanlar ve su ile temizlendiğinde kumaş cinsine bağlı olarak bir miktar leke izi kalması muhtemeldir. Eğer kumaş, pamuk ya da sentetik değilse yağ lekelerinin çıkarılmasında profesyonel bir kuru temizleme ekibinden faydalanılması gerekir.

İnatçı yağ lekeleri, kumaş üzerinde kirli ve kötü bir görüntü oluşturur. Ancak bu lekelerin çıkarılması için başvurulabilecek yöntemler vardır. Bunlar yöntemler:

  • Pudra uygulaması ile leke çıkarmak.
  • Yeni oluşmuş leke üzerine tuz dökerek, kumaş üzerindeki yağın emilmesini sağlamak.
  • Lekeyi çıkarırken, yağ çözücü özelliği ile bilinen bulaşık deterjanı kullanmak.
  • Kuru temizleme yöntemini tercih etmek olarak sıralanabilir.

Kuru temizleme dışında yer alan diğer temizleme yöntemlerini evde pratik bir şekilde uygulamak mümkündür. Ancak zorlu ve katılaşmış yağ lekeleri için bulaşık deterjanı, pudra veya tuz kullanmak gibi uygulamalar işe yaramayacaktır. Evde uygulanabilecek yağ lekesi çıkarma işlemleri, daha yüzeyde kalan ve derine işlemeyen lekelerde etki gösterir.

Kumaşlarda Oluşan Yağ Lekesi Evde Nasıl Çıkar?

Kumaşlar, çeşitli yapılarda oldukları için her leke pratik bir şekilde çıkmayabilir. Her kumaşın farklı emicilik özelliği vardır. Bazı kumaşlar, düşük emicilik özellikleri sayesinde yüzeyde leke oluşumuna izin vermez. Leke oluşumunu etkileyen faktörlerden biri de lekeyi oluşturan sıvının niteliği ve yoğunluğudur. Kumaşlara damlayan yağın niteliğine ve yoğunluğuna göre evde çıkarma yöntemleri değişiklik gösterir. Elbette evde çıkarılması zor lekeler için ön temizleme hizmeti de içeren bir kuru temizleme işleminden faydalanmak, bu lekelerden kurtulmanın en kolay ve etkin yoludur. Ancak bu lekeleri evde çıkarmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Yağ lekesi ile karşılaştığınızda, damlayan yağın leke oluşturmaması için vakit kaybetmeden tuz ya da pudra gibi emiciliği yüksek bir maddeyi leke alanına dökün ve hafifçe elinizle lekeli bölgeyi ovalayın. İlk müdahaleyi gerçekleştirmenizin ardından, yüzeyde kalan lekeler için bulaşık deterjanı uygulaması gerçekleştirin. Leke yüzeyine yetecek kadar uygulayacak olduğunuz bulaşık deterjanı, yağ çözücü özelliği ile yüzeyi bu lekeden arındıracaktır.

Evde Çıkmayan Yağ Lekeleri için Kuru Temizleme

Giysi ve diğer tekstil ürünlerinizde yer alan inatçı lekelerden, kuru temizleme yöntemi ile kolayca kurtulabilirsiniz. İnatçı tüm lekelerin çıkarılmasında olduğu gibi yağ lekesi için de etkili çözüm sunan bu yöntem oldukça pratiktir. Kuru temizleme işleminin bu denli etkili sonuç verme sebebi, işlem sırasında kullanılan temizleyicilerin yüksek çözücülük oranlarıdır.

Pudra ve bulaşık deterjanı gibi malzemelerin lekeye dökülerek yağı çekmesini beklemek, zaman alan bir işlemdir. Bunun yanında uygulanan bu yöntemler, çoğu zaman lekeyi ortadan kaldırmaz. Evde uygulanan temizleme yöntemleri ile çıkmayan inatçı yağ lekeleri için kuru temizlemeyi tercih etmek, oldukça doğru bir karardır. Yağ lekesi başta olmak üzere pek çok inatçı lekeden kolayca kurtulmak için etkili hizmet sunan profesyonel ekiplerimize buradan ulaşabilirsiniz!