Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Spor Kıyafetleriniz İçin Bakım Rehberi

Spor Kıyafetleriniz İçin Bakım Rehberi

Spor Kıyafetleri için Bakım Rehberi

Sağlıklı yaşam rutinleri için spor yapmak, hayat kalitesini artırır. Günlük spor aktivitelerinde tercih edilen spor kıyafetleri; ter tutma özelliği olan, hava alan ve bedeni rahat ettiren kumaşlardan yapılmaktadır. Spor giysileri ne kadar rahat ve kullanışlı olursa, spor süreleri de o derece uzar. Bu noktada spor kıyafetleri seçimi büyük önem taşır. Spor giysileri için oluşturulan yıkama ve bakım talimatları da giysilerin daha uzun süreler boyunca yıpranmadan kullanılması için fayda sağlar. Spor giysilerin bakımı için genellikle kuru temizleme yapılması önerilmektedir. Yapıları gereği yıpranma ve bozulmaya yatkın olan spor giysilerin, kuru temizleme ile ilk günkü yeniliklerini koruyabilmesi mümkündür.

Spor Kıyafetleri Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Spor yaparken kullanılan spor giysileri için özel bir bakım gerekir. Bu kıyafetlerin bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır:

  • Her spor aktivitesinden sonra, spor kıyafetleri mutlaka havalandırılmalıdır.
  • Nemli ya da terli spor giysileri hemen yıkanmamalıdır.
  • Yıkama öncesi mutlaka her giysinin yıkama talimatı incelenmelidir.
  • Bazı spor kıyafetleri kurutma makinesinde zarar görmektedir, kurutma yaparken bu noktalara dikkat edilmelidir.
  • Birçok spor giysisinin yapısı gereği güneşe maruz kaldığında rengi açılmaktadır. Yıkama sonrası kurutma işlemlerinde bu nokta da göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Spor giysileri temizlenirken kategorilerine göre ayrılmalıdır.
  • Açık ve koyu renkli giysiler mutlaka ayrı yıkanmalıdır.
  • Spor ayakkabılar için çamaşır makinesinde yıkama yapmak önerilmemektedir.
  • Spor giysileri mümkünse her zaman kuru temizleme ile temizlenmelidir.

Evde Spor Kıyafet Bakımı

Spor kıyafetleri kullanım alanlarına göre ayrılırken, bakımları da bu doğrultuda yapılmaktadır. Spor yaparken kullanılan spor giysileri, yıkama talimatlarına göre temizlenmelidir. Birçok spor kıyafeti için önerilen bakım yöntemi öncelikle kuru temizlemedir. Yıpranma ve bozulmaya yatkın olan bu giysiler, özel bakım yapılmadığında tekrar kullanılamaz hale gelebilir.

Evde spor kıyafet bakımı yaparken, yıkama öncesi her bir giysinin havalandırılması önerilir. Makinede yıkamaya uygun olan spor kıyafetleri, mutlaka düşük ısılarda yıkanmalıdır. Kumaş cinsine göre deterjan seçimi de evde bakım yaparken önem taşıyan noktalar arasında yer alır. Spor giysileri makinede yıkarken yumuşatıcı kullanımı ise giysilerin formunu bozabilir. Bu nedenle mümkünse yumuşatıcı kullanmadan ve sıkma derecesi düşük ayarlarda bakım yapılması, sağlıklı bir temizleme işlemi sağlamaktadır. Spor kıyafetlerin pek çoğu hassas kumaşlardan üretildiği için uzun yıkama programları da bu giysiler için risklidir. Spor giysileri en düşük sıcaklıklarda, düşük devirli sıkma programlarında temizlemek ve güneşe maruz bırakmadan kurutmak, kullanım ömürlerini uzatır.

Kuru Temizleme ile Spor Kıyafet Bakımı

Spor kıyafetleri ve aksesuarları, evde makine ile temizlendiklerinde hızlı şekilde yıpranır. Özellikle spor ayakkabıların bakımı için çamaşır makinesinde yıkama kesinlikle önerilmez. Her spor kıyafeti özel bir bakım ile temizlenmelidir. Yıkama talimatlarında da belirtildiği gibi kuru temizleme yapılması, spor aktivitelerinde kullanılan giysi ve ekipmanlarının ömrünü uzatır.

Kuru temizleme ile spor giysilerin bakımı yapılırken, her biri ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Spor şapkaları, giysileri ve ayakkabıları kuru temizleme işlemleri ile sorunsuz şekilde kirlerinden arındırır. Spor çantalarının bakımı da aynı şekilde kuru temizleme ile güvenle yapılabilmektedir. Spor giysilerinin uzun ömürlü olması, hijyenik bir şekilde temizliklerinin tamamlanması için kuru temizleme işlemleri sırasında birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Spor giysilerinin formuna, yapısına ve kumaş cinsine göre ayrı temizlik ürünleri kullanılırken, hassas giysilerde ütüleme işlemlerinden de kaçınılmaktadır. Siz de buraya tıklayarak kaydınızı oluşturabilir ve spor giysilerinizin bakımını güvenle profesyonel ekiplerimize teslim edebilirsiniz.