Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Perde Yıkamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Perde Yıkamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Perde Yıkama İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeler, ev dekorasyonlarının ön plana çıkmasını sağlayan şık parçalardır. Bu ürünler, evin dekorasyonunda kullanılan mobilyalar, halılar ve aksesuarlarla uyumlu bir şekilde kombinlenmesiyle tarzınızın bir adım öne çıkmasını sağlar. Perdelerin ev eşyaları ile uyumu kadar, temiz görünümü de önemlidir. Perde yıkama işlemleri birkaç farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar:

  • Kuru temizleme,
  • Elde yıkama,
  • Çamaşır makinesinde hassas yıkama şeklinde sıralanabilir.

Perde yıkamada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Temizliğini yapmak istediğiniz perdenin kumaşı; ipekli, pamuklu veya keten gibi farklı yapılarda olabilir. Bu nedenle temizlik öncesi kumaşın cinsine dikkat etmeli ve yıkama işlemini bu bilgiye göre gerçekleştirmelisiniz. Perdeler genellikle hassas kumaş özelliklerine sahip oldukları için yıpranma riskleri oldukça yüksektir. Perde yıkama işlemi sırasında olası zedelenmelerin ve yıpranmaların önüne geçecek kuru temizleme yöntemini tercih etmek perdenizin kullanım ömrünü uzatır. Uzun ömürlü eşyalar arasında yer alan perdeler, doğru bakım ile yıllarca evinize ve mobilyalarınıza eşlik eder.

Perdeler Nasıl Yıkanmalıdır?

Perde yıkama yöntemleri arasında yer alan kuru temizleme, temizleme işlemleri sırasında en üst düzey verimin alınmasını sağlar. Kuru temizleme işlemlerinin yanı sıra, perdelerin çamaşır makinesinde temizlenmesi de pratik bir yöntem olarak sıkça tercih edilir. Bu yöntem pratikliği ile sıkça tercih edilse de doğru işlemler gerçekleştirilmediğinde perdenizin yapısını bozar ve kullanım ömrünü kısaltır. Bu nedenle perdelerin makinede veya elde yıkanarak temizlenmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Makinede yapılacak olan yıkamalarda perdeler 30 derece ısıda yıkanmalıdır.
  • Sıkma devri uygulanmamalı, uygulanacaksa en düşük devir tercih edilmelidir.
  • Elde perde yıkaması yapılacaksa, kırışmaların engellenebilmesi için geniş bir kap ya da alan tercih edilmelidir.
  • Elde yıkama işlemleri sırasında perdeler, ılık su ile yıkanmalıdır.
  • Yıkama işlemi sonunda perdeler doğrudan asılmalıdır. Bu sayede kırışıklıkların önüne geçmiş olunur.

Çamaşır Makinesinde Perde Temizliği

Evlerde bulunan perdeler, sıklıkla temizlenir. Ancak perde temizliği göründüğünden daha çok uğraş gerektiren bir iştir. Çünkü perdelerden beklenilen temizlik için makine ayarlarının doğru yapılması gerekir. Perde yıkama işlemi, çamaşır makinelerinde bulunan özel hassas programlar ayarlanarak yapılır. Perdenin kaç derecede yıkanacağı, ütü sıcaklığı, kuru temizlemeye uygun olup olmadığı gibi yönlendirici nitelik taşıyan bilgiler, ürün etiketinde kullanıcılara sunulmuştur. Yıkama ve ütüleme işlemlerinde bu etiketleri dikkate almak, perdenizin kullanım ömrünü uzatır. Perde yıkama işlemlerinde en çok tercih edilen program, hassas programdır. Bu programların yıkama derecesi ise genel olarak 30’dur.

Perdelerde Kuru Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Perdeler yapıları dolayısıyla oldukça hassas özelliğe sahiptir. Alanında deneyimli ekiplerle yapılan kuru temizleme işlemleri, perdelerin uzun ömürlü kullanımı sağlarken, temizleme işlemleri sırasında ortaya çıkan vakit kaybının da önüne geçer. Perde kumaşları birbirinden farklı özelliklere sahip oldukları için farklı hassasiyet özellikleri gösterebilir. Aradaki ince fark ise uzman kişiler tarafından anlaşılmaktadır.

Kuru temizleme işlemleri sırasında su içermeyen özel temizleyiciler kullanılır. Bu ürünlerin kir ve lekeler için çözücülük oranı çok yüksektir. Ayrıntılı temizlik yöntemi olarak da bilinen bu yöntem, perdelerin üzerinde bulunan kir, leke ve tozu kökten uca temizler. Perdeleriniz için derinlemesine bir temizlik istiyorsanız, tercih edilmesi gereken yöntem kuru temizlemedir. Perdelerinizin ilk günkü kalitede kalmasını, dokusunu korumasını ve renk canlılığının devam etmesini isterseniz, siz de perde yıkama işlemlerinizi kuru temizleme yöntemi ile gerçekleştirebilirsiniz. Buraya tıklayarak, kaydınızı oluşturun ve perdeleriniz için en doğru temizliği seçin!