Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum lekesi, çıkarılması en zor lekelerden biridir. Buna karşın mum, günlük hayatımızda dekorasyon amacıyla en sık kullandığımız ürünlerin başında yer alır. Bu yaygın kullanım, beraberinde damlama ve dökülme gibi bazı ufak kazaları da beraberinde getirir. Bu leke mumun; halı, giysi, çeşitli kumaşlar ve örtüler gibi tekstil ürünlerine damlaması ya da yapışması ile ortaya çıkar. Mum lekesinin temizlenmesi için birkaç aşamadan oluşan adımlar bulunur. İlk adım olarak ön temizleme konusunda kuru olarak gerçekleştirilen temizleme işlemlerinden yararlanmak gereklidir. Bu temizleme yöntemi, mum gibi çabuk kuruyan ve su ile çıkmayan lekeler için dikkat edilmesi gereken ilk noktalar arasında yer alır. 

mumlekesinasilcikar

Mum Lekesi Çıkarmanın Pratik Yolları

Mumlar, yapıştığı ya da damladığı yerde hızlı bir şekilde kurur. Bu durum, donmuş bir görünüm almalarına neden olur. Kıyafetler, halılar, koltuklar, örtüler ve diğer pek çok tekstil ürünü üzerinde leke bırakabilecek olan mum lekesi, kuru temizleme ile kolay bir şekilde çıkarılabilir. Hızlı ve pratik bir temizleme yöntemi olan kuru temizlemede, lekeleri su ile temas etmeden çıkarabilen özel temizleyiciler kullanır.

Kıyafetlerin ve diğer tekstil ürünlerinin üzerinde mum lekesi oluştuğu zaman, kazımak gibi yöntemler lekeyi tam olarak çıkarmayacaktır. Ayrıca bazı mumlar, renkli olarak üretildiği için lekelerin renkli olması sık karşılaşılan durumların başında yer alır. Renkli mumların lekeleri çıksa bile damladığı yerde bir miktar renklilik kalmaya devam eder. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında kuru temizleme en etkili yöntem olarak karşımıza çıkar.

mumlekesicikarma

Giysilerdeki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysiler, gün içinde pek çok lekeye maruz kalır. Giysi üzerindeki lekeler arasında çıkarılması en zor olanlardan biri de mum lekesidir. Kazınsa bile iz bırakan ve parçaları da tam olarak çıkmayan bu zorlu lekelerle karşılaşıldığında, evde uygulanabilecek bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem, kuruyan lekelerin çıkarılması için sorunlu bölgeye ısıya tutmaktır. Isı verme işlemi konusunda en çok hataya düşülen nokta, çakmak kullanmaktır. Bu yöntem, giysiler ya da lekenin bulunduğu diğer tekstil ürünleri için ciddi bir risk taşır. Lekenin bulunduğu alana, kumaş cinsine uygun olarak ütü ile ısı vermek, mum lekesi ile mücadelede tercih edilebilecek en sağlıklı yöntemdir. Isı verme işlemi uygulanmadan önce damlayan mumun donmasını beklemek gerekir. Bu sürenin ardından lekeli bölgeyi ısıya tutmak, başarılı bir sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Ütü ile Mum Lekesi Çıkar Mı?

Giysilerde oluşan mum lekeleri, en güç temizlenen lekelerden biridir. İçeriğinde bulunan parafin, renklendirici, jel ve petrol ürünleri bu lekenin çıkmasını zorlaştıran maddelerdir. Mumum içeriğini oluşturan maddelerin temizlenmesi zor olduğu için evde uygulanan işlemler, giysileriniz için yıpratıcı olabilir. Bu nedenle, söz konusu leke ile karşılaşıldığında doğrudan kuru temizleme yöntemini tercih etmek en doğru karardır.

mumlekesi

Evde mum lekesi çıkarma işlemlerinde  en sık tercih edilen yöntem, ütü yardımıyla bu yüzeylerdeki lekeyi çıkarmaktır. Ütü ile yüzey lekesini çıkarmak için belli başlı adımlar izlenmelidir. Bu işlemin nasıl yapıldığı konusunda izlenecek adımlar şu şekildedir:

  • Deliği olmayan bir poşete buz koyun.
  • Buzu lekenin olduğu alana koyarak lekenin olduğu yüzeyin donmasını sağlayın.
  • Spatula yardımı ile mumu kazıyın.
  • Leke üzerine yağlı kağıt ya da kağıt havlu koyun.
  • Ütü ile bu kağıdın üzerinden geçin.
  • Yüzey yanmayacak kadar ütüyü bu alanda tutun.
  • Ardından uygun bir deterjan ile sorunlu bölgeyi temizleyin.

Eğer mum lekesi tamamen çıkmadıysa kesin çözüm olarak kuru temizleme tercihinde bulunmak gerekir. Siz de www.kolayyika.com adresimizi ziyaret ederek  kayıt oluşturabilir ve profesyonel ekiplerimiz sayesinde en zorlu lekelerden bile kolaylıkla kurtulabilirsiniz!