Yağ Lekesi Çıkarmanın 5 Yöntemi

Yağ Lekesi Çıkarmanın 5 Yöntemi

Günlük hayatın akışı sırasında farklı nedenlerden dolayı gerek giysilerimizde gerek kullandığımız diğer eşyalarımız üzerinde pek çok leke oluşur. Bu lekelerden bazıları kolaylıkla yüzeyden arındırılırken bazılarıysa oldukça uğraş gerektirir. Söz konusu zorlu lekelerden en sık karşılaşılanı olan yağ lekesi; giysi, kumaş ve halı gibi yüzeylerden kolayca çıkmaz. Ancak kuru temizleme yöntemi veya uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Bu içeriğimizde sizler için yağ lekesi ile mücadele ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, bu lekeden sizi kolayca kurtarabilecek bazı ipuçlarını paylaştık.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu lekenin hangi cinste ve zorlukta olduğunu bilmek, lekeyle nasıl mücadele edilebileceğini de bulmanızı sağlar. Leke İle mücadelede bir diğer önemli konu ise lekenin oluştuğu yüzeyin cinsidir. Halı, giysi ve havlu gibi eşyalar, farklı dayanımda ve yapıda üretilir ve ayrıca kendi aralarında da pamuklu, saten, naylon vb. yapılara ayrılır. Lekeli yüzeyi tanımak ve uygun şekilde işlem gerçekleştirmek, lekeden kurtulurken eşyalarınızın zarar görmesinin de önüne geçer. Yağ lekesi söz konusu olduğunda İlk olarak lekeye mümkün olan en kısa sürede müdahale etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. 

Giysi, kot pantolon ve kıyafet üzerinde sıkça oluşan bu lekenin arındırması oldukça zordur. Ancak eğer leke çok fazla derine işlememiş ve kurumamışsa çıkarmak daha da kolaylaşacaktır. Yağ lekesi için anında etkili ve kolay yöntem, sorunlu alan üzerine tuz serpmektir. Tuzu lekenin üzerinde bir süre beklettikten sonra kıyafetinizi bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Sonrasında ise giysilerinizin yıpranmaması için yıkama talimatlarına uygun şekilde makinede yıkayabilirsiniz.

Eğer leke halı üzerinde oluştuysa, bir kovaya sıcak su hazırlayıp içerisine bulaşık deterjanı doldurarak biz bez yardımıyla halıyı silmeniz, lekeden kurtulmanız için etkili olacaktır. Bu gibi durumlarda kullanılabilecek başka bir yöntem ise halıyı bir benzin veya tiner yardımıyla silmek olabilir.

İlginizi Çekebilir: Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysi Üzerindeki Yağ Lekesi ile Mücadelede 5 Kolay Yöntem

Yağ her ne kadar zorlu lekeler bıraksa da bu izlerden kurtulmak imkânsız değildir. Söz konusu leke ile mücadelede en etkin yöntem kuru temizleme olarak dikkat çeker. Kuru temizleme esnasında kullanılan temizlik sıvıları, çözücülük oranı çok yüksek olduğu için yüzey üzerinde leke kalmaz ve giysileriniz sahip olduğu hassasiyet derecesi gözetilerek temizlenir. Ancak kuru temizleme hizmetine erişilemediği durumlarda, birkaç basit adım uygulayarak da bu lekelerden kurtulmanız mümkündür.

Karbonat

Karbonat, yağ nedeniyle oluşan lekeleri kumaş yüzeyinden çıkarmada oldukça başarılı bir maddedir. Sahip olduğu yüksek emicilik gücünü yağ üzerinde etkin şekilde kullanan bu malzemeyi şu şekilde kullanabilirsiniz:

  • Sorunlu bölgeye karbonat dökün ve bir diş fırçası yardımı ile bu bölgeyi fırçalayın.
  • Fırçalama esnasında darbelerinizin hafif olmasına dikkat edin ve kumaşlarınıza zarar vermekten kaçının.

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı, özellikle zeytinyağı lekesini çıkarmada oldukça etkilidir. Bu yöntemi uygularken şu adımları uygulamanız gerekir:

  • Kıyafet veya halı üzerinde oluşan yağ lekesi için bulaşık deterjanını lekenin olduğu bölgeye dökün ve yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin. 
  • Deterjanın herhangi bir losyon veya aroma içermemesine dikkat edin.
  • Bekledikten sonra lekeli bölgeyi ılık bir bez ile silin ve kıyafetinizi düşük derecede makinede yıkayın. 

İlginizi Çekebilir: Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?

Bebek Pudrası

Bebek pudrası da yüksek emicilik gücüne sahip ürünler arasında yer alır. Narin giysi kumaşlarında etkili olan bebek pudrasını; ipek, saten veya kolay yıpranabilme ihtimali olan kıyafet yüzeylerine uygulayabilirsiniz. Yağ lekesi bulunan bu kumaşları çöpe atmadan önce bebek pudrası yöntemini denemek, kıyafetlerinizi bu lekeden arındırmanız için deneyebileceğiniz etkili yöntemlerden biridir.

Hassas kumaşlardan bu lekeyi çıkarmanın imkansız olduğunu düşünüyorsanız, şu adımları uygulamalısınız: 

  • Bebek pudrasını lekeli bölgeye dökerek 10 dakika bekletin.
  • Ardından pamuklu bir bezi ılık su ile ıslatarak lekenin üzerine bastırın ve yağın beze geçiş yapmasını sağlayın.
  • İşlemin ardından yıkama talimatlarına uygun şekilde makinede yıkama gerçekleştirin.

Yün İçeren Kıyafetlere Nişasta Uygulaması

Yünlü kazak, kumaş veya eşyalarınıza dökülen yemek yağlarını çıkarmak için yüzeye nişasta uygulayabilirsiniz. Yüzeylerin zarar görmesini engelleyen nişasta, kumaş yıpranmalarının da önüne geçer. Ovalama gücü ile leke üzerinde etkili olan nişasta, yüzeylerde oldukça etkili bir leke çıkarma performansı gösterir.

  • Yağ lekesi bulunan bölgeye (lekenin boyutuna bağlı olarak) yaklaşık bir yemek kaşığı kadar nişasta ekleyin. 
  • Nişasta eklediğiniz bölgeyi ılık bir bez yardımı ile bastırın ve bölgedeki lekenin beze gelmesini sağlayın. 

Bu temizleme yöntemini özellikle üzerinden zaman geçmemiş, henüz taze olan lekelerde deneyebilirsiniz. Yün ve yüne benzer kumaşa sahip kıyafet üzerindeki yağ lekelerinden kurtulmak için bu yöntemi uygulamanız mümkündür. 

Siz de yağ lekesi ile mücadele ederken giysilerinizi yıpratma riskine girmemek için kuru temizleme yöntemini tercih edin,  buraya tıklayarak kayıt oluşturun ve uzman ekiplerimizden destek alın!