Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küf, bakterilerin çeşitli koşullarda bir araya gelerek oluşturduğu rahatsız edici bir görüntü ve kokuya sahip, sağlıksız bir durumdur. Oluşumu için rutubet ve nemli ortamların şart olduğu bu mantar türü, her çeşit yüzeyde gelişebilir. Çoğunlukla sıcak bölgelerde yaşayanların karşılaştığı bir durum olsa da çok çabuk yayılmaya elverişli olan küf sorununu zaman zaman herkes yaşayabilir. Çamaşır sepetinde uzun süre beklemiş, ıslak kalan kıyafetlerde pembe veya gri renklerde oluşan küf lekesi zamanla kahverengiye döner.

Küflenme ilerledikçe, giysilerin kumaşının içine işleyerek çürümesine sebep olur ve varsa temas eden diğer giysilere de sıçrar. Gardıroplarınızı belli aralıklarla havalandırmak veya ıslak çamaşırları vakit kaybetmeden asmak küf lekesi probleminden korunmak için alınabilecek önlemler arasında bulunur. 

Küf lekesi en inatçı, zor lekelerden biri olduğu için özel müdahale yöntemleri gerektirir ve kıyafetlerinizde meydana geldiğinde en doğru arındırma yöntemi kuru temizleme olacaktır. Ancak söz konusu duruma karşı temizleme işlemlerini evde kendiniz uygulamak isterseniz, bazı etkili ve güvenli seçenekleri sizler için içeriğimizin devamında derledik.

Açık Renk Kıyafetlerde Klor Yöntemi

Bu yöntemde bir bardak ılık suda bir kaşık klorlu ağartıcıyı çözdürmeniz  gerekir. Ardından elde ettiğiniz karışımı bir sprey şişesine koymalı ve lekeli bölgeye uygulamalısınız. Karışımı, küf lekesi oluşan bölgeye birkaç kez püskürtmenizin ardından temiz bir bez ile dairesel hareketler uygulayarak temizleyin. Özellikle açık renkli giysilerinizde etkili ve iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yağ Lekesi Çıkarmanın 5 Yöntemi

Koyu Renk Kıyafetlerde Limon Suyu ve Tuz Yöntemiyle Küf Lekesinden Kurtulun!

Küf lekesi üzerine bir miktar limon suyu dökün ve ardından sofra tuzu ile bölgenin üzerini kaplayın. Tuz, lekenin çözülmesini sağlayacaktır. Son olarak temiz bir bezle bölgeyi temizleyin ve bu sayede giysinin rengine zarar vermeden lekeden kurtulun!

Kumaş Türüne Göre Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu Giysiler

Diğer kumaşlara göre daha dayanıklı olan pamuklu kıyafetler için bir adet beyaz kalıp sabun ve oksijenli su kullanarak lekeyle mücadele edebilirsiniz. Hem renkli hem de beyaz pamuklu kıyafetlerinizde bu yöntemi uygulamanız mümkündür.

Önce giysideki küf lekesi bulunan bölgeyi beyaz sabunla iyice yıkayın ve küfe sebep olan mikroorganizmalardan kurtulun. Sonra bir leğene beş bardak su ile bir bardak oksijenli suyu dökün ve giysinizi bu suda yıkayın. İşlem sırasında eldiven takmayı unutmayın ve durulama yaptığınızda leke tamamen geçmediyse yıkama işlemini tekrar edin. Kurutucuda kurutmak yerine, kıyafeti mümkünse açık havada asarak kurutun çünkü kurutucu, çıkmamış lekeler varsa daha derine işlemelerine sebep olur.

İpek ve Saten Giysiler

İpek ve saten gibi hassas kumaşlı kıyafetleriniz için öncelikle varsa mutlaka etiketlerindeki yıkama talimatlarını kontrol edin. Narin yapılarından dolayı dikkatli yıkama gerektiren bu kumaşlar için profesyonel bir kuru temizleme yardımı almayı aklınızda bulundurun. Küf lekesi bulunan yüzeye bir miktar sıvı sabun döktükten sonra nemli bir bezle silin ve lekelerden kurtulun.

İlginizi Çekebilir: Zor Lekelerle Mücadele Rehberi

Yünlü Giysiler

Yazın dolaba kaldırdığınız yünlü kıyafetlerinizi kışın giymek için baktığınızda uzun süre havasız kaldıkları için küf lekesi ile karşılaşabilirsiniz. Yün de tıpkı ipek gibi hassas bir malzeme olduğundan bu kıyafetlerin de sarkarak bozulmamaları için özenli bir yıkamaya ihtiyaçları vardır. En güvenli yöntem, el sabununu elinize alıp köpürtmek ve köpüren sabunu küf lekesi olan bölgeye sürmektir. Yünlüler zor temizlendiği için leke çıkana kadar bir süre uğraşmanız gerekebilir. 

Küf lekesi, mücadele gerektiren ve insan sağlığını tehdit eden olumsuz bir durumdur. Yukarıda ele alınan yöntemleri dikkatli bir şekilde uyguladığınız hâlde sorunu ortadan kaldıramadıysanız, buraya tıklayarak kaydınızı oluşturabilir ve uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel kuru temizleme malzemeleri ve cihazlarıyla, zor lekeler çözümsüz değildir!