Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir şeyler yerken ve içerken küçük bir sakarlık sonucu bu yiyecek ve içecekler üzerinize dökülebilir ve kıyafetiniz lekelenebilir. Lekelenen giysi çoğu zaman çamaşır makinesinde temizlenebilir ancak bazı lekeler kalıcı olmasıyla bilinir. Bu sebeple çamaşır makinesine kıyafeti atmadan önce lekeli bölgenin ön bir temizleme işlemine tabi tutulması gerekir. Çikolata lekesi en yaygın olan giysi lekeleri arasında ilk sıralarda yer alır ve kıyafet üzerine damlayan bu yiyecek maalesef sadece çamaşır makinesinde yıkanarak temizlenmez. 

Çikolata lekesi bulaşmış kıyafeti, önce bölgeyi temizledikten sonra çamaşır makinesine atmalısınız. Bu leke, en sık çocuk giysilerinde meydana gelir fakat çocuk ya da yetişkin fark etmeden, çikolata tüketmeyi seven herkes gün içerisinde kıyafetini kirletebilir. Sık karşılaşılan çikolata lekeleri, zorlu olmasına rağmen temizlenemeyecek bir leke değildir. Söz konusu lekeler karşısında en etkin ve kesin çözümü ise kuru temizleme uygulamaları sunar. 

Evde Uygulayacağınız Yöntemlerle Giysilerden Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Diğer lekelerin aksine, çikolata lekesi söz konusu olduğunda bu lekenin kurumasını beklemek gerekir. Bu leke, kurumadan temizlenmeye çalışırsa daha çok yayılır ve bu nedenle kurumanın gerçekleşmesi beklenmelidir. Ardından bir çatal ya da başka bir gereç yardımı ile leke kazıyarak çıkarılmalıdır.

Kazıma işleminden sonra çikolata lekesi olan bölgeyi biraz ılık suda bekletmelisiniz ancak bu işlemin ardından yapacağınız küçük ovalamalar sonrasında da leke hâlâ duruyorsa, bu sefer lekeli giysiyi suyun içerisine koymanız gerekir ve üzerine karbonat eklemelisiniz. 15 dakika kadar kıyafet bu suyun içerisinde bekletilmelidir.

Giysi kumaşı sentetikse, söz konusu lekeyi çıkarmak için alkollü su ile temizlemeyi denemeniz yararlı olacaktır. İçerisine saf alkol eklediğiniz suda çikolata lekesi olan giysiyi 15 dakika kadar bekletin. Bu yöntem, sentetik kumaşlı giysi için bu etkili bir adım olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Diğer Yüzeylerden Nasıl Çıkar? 

Çikolata lekesi bulaşmış giysinin çoğu zaman temizlenmesi oldukça kolaydır basit ön işlemler sonrasında lekeli kıyafet çamaşır makinesi ile temizlenebilir. Ancak, koltuk ve halı gibi ev eşyalarını çamaşır makinesine atmak mümkün değildir.

Çikolata yemeyi sevmeyen yoktur ve bu sebeple ev içerisinde, mobilya ve diğer eşyaların lekelenmesi de kaçınılmazdır. Peki, koltukta oluşan bu lekeler temizlenir?

  • Yüzey üzerinde oluşan bu leke tamamen kurumalıdır. 
  • Kuruma gerçekleştiğinde kazıyarak fazla lekeyi çıkarılmalıdır.
  • Koltuklar kıyafetlere kıyasla daha sert bir kumaşa sahiptir. Bu sebeple daha güçlü bir şekilde kazıma işlemleri sırasında giysilere oranla daha sert bir işlem gerçekleştirmeniz mümkündür.
  • Kazıma işlemini bitirdiğinizde geriye tek bir adım kalır, karbonatlı bir bez ile sorunlu yüzeyi silmek. Bu adımlar uygulandığında geriye hiçbir leke kalmaz.

Bir diğer sık lekelenen ev eşyası ise halılar olarak dikkat çeker. Peki, çikolata lekesi bulaşmış halı nasıl temizlenir?

  • Leke tam kurumadan temizlenilmemelidir. 
  • Kurumanın ardından fazla leke kazınmalıdır.
  • Kuruyan çikolata lekesi, karbonatlı suya batırdığınız bez yardımı ile temizlenebilir Ya da sıvı deterjan ile ovarak temizleyebilirsiniz.
  • İşlemlerin ardından kurumaya bırakılmalıdır.

Yukarıda bahsedilen yöntemler ile çikolata lekesi bulaşmış giysilerinizi ve ev eşyalarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Ancak zamandan tasarruf etmek isteyenler için halı yıkama ve kuru temizleme seçenekleri kesin ve etkili çözüm sunar. Siz de buraya tıklayarak kayıt  oluşturabilir ve uzman ekiplerimizden destek alarak can sıkıcı lekelere veda edebilirsiniz!