Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

İş Yeri Dezenfeksiyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

İş Yeri Dezenfeksiyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

Pandemi ile sağlık tedbirleri kapsamında dezenfeksiyon işlemleri hayatın bir parçası hâline geldi. Ev, iş yeri ya da sokak fark etmeden kişiler, virüs ve bakterilerden korunduklarına emin olmak için düzenli olarak dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirmektedir. Temizliğin yadsınamaz önemi, dünyayı etkisi altına alan pandemi ile görülebilir ve söz konusu dezenfekte işlemleri sayesinde koronavirüs ve diğer birçok hastalığa karşı korunmak mümkündür. 

Karantina ve izolasyon çalışmaları gün geçtikçe son bulurken; virüs, mikrop ve bakterilerden korunmaya devam etmek artık hayatın kaçınılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple gerek evde gerek çalıştığınız iş yerinde bu hijyen çalışmaları titizlikle sürdürülmelidir.

İlginizi Çekebilir: Pandemi'de Kuru Temizlemenin Önemi

Dezenfeksiyon İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Tüm dünyayı etkileyen salgınlardan korunmanın en basit yolu hijyen kurallarına dikkat etmek ve dezenfeksiyon işlemlerini uygulamaktır. Peki, dezenfeksiyon nedir? En basit tanımı ile bu kavram, zararlı mikroorganizmaları nesnelerin yüzeyinden uzaklaştırmak için yapılan hijyenik işlem olarak ifade edilebilir. Profesyonel şekilde ev ve iş yerleri şu şekilde dezenfekte edilir:

  • Virüs, bakteri ve mikroplara karşı etkili olduğu kanıtlanmış karışımlar kullanılır. Bu karışımların doğal yollarla üretilenleri sıkça tercih edilse de bazı virüsler ancak kimyasal ürünlerle yok edilebilir. Bu nedenle, söz konusu işlem talep edildiğinde hangi bakteri, mikrop ve virüslere karşı etkili çözüm arandığı net bir şekilde ifade edilmelidir.
  • Bu noktanın belirlenmesinin ardından, uzman ekipler gelip evinizi ya da iş yerinizi dezenfekte eder. Özel kıyafetler ve maskeler kullanan bu kişiler, en sık kullanılan yüzeyler başta olmak üzere tüm alanların dezenfeksiyonundan sorumludur.
  • Bazı işlemler sonrasında ilgili alanlar hemen kullanılmaya başlansa da bazı işlemler sonrasında ev ve iş yerlerinizi bir süre kullanmamanız tavsiye edilebilir.
  • İşlemler sırasında gıda maddelerinin açıkta olmadığından emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Halı Yıkama ve Dezenfektan Süreci

İş Yerinde Dezenfeksiyon 

Kalabalıktan kaçınmak çoğu zaman kişisel bir tercih olsa da çoğu kişi iş sebebi ile diğer kişilerle bir arada çalışmak durumunda kalır. Bu sebeple, iş yerlerinin dezenfeksiyonu kesinlikle önem verilmesi gereken noktalar arasında yer alır. İş yerinde hijyenin sağlanması ile virüs ve bakterilerden kaynaklanan sebeplerle oluşan endişe azalır ve bu sayede hem işin verimliliği artar hem de çalışanlar güvende olur. İş yerinde düzenli aralıklarla gerçekleştirilecek olan profesyonel dezenfeksiyon işlemlerinin yanı sıra bazı basit adımların uygulanması da bu süreçte çalışanların sağlık açısından güvende hissetmesini destekler. Bu basit adımlardan bazıları şunlardır:

  • Tuvalet ve lavabo gibi ortak alanların düzenli aralıklarla temizlenmesi, dezenfektanlar aracılığıyla sterilize edilmesi.
  • Kapı kolu gibi sık kullanılan alanların gün içinde düzenli aralıklarla sterilize edilmesi.
  • Çalışanların masalarında ve ortak alanlarda dezenfektanlara yer verilmesi, bu ürünlerin kullanımına teşvik edilmesi.
  • Pandemi gibi tehdit durumlarında maske ve sosyal mesafe gibi tavsiye edilen korunma yöntemlerinin uygulanmasının teşvik edilmesi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamlarında iş yeri gibi ortak alanların dezenfekte edilmesi işlemleri zorunlu hâle getirilmiştir. Bu nedenle özel iş yerlerinde ve kamuda dezenfekte çalışmaları düzenli olarak sürdürülür. Söz konusu işlemlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi toplum sağlığı açısından da oldukça etkili sonuçlar sunar. Siz de ev ve iş yerlerinizin dezenfekte olduğundan emin olarak; virüs, mikrop ve zararlı bakterilerden korunabilir, yaşamınızı güvenle ve sağlıkla sürdürebilirsiniz. Profesyonel dezenfeksiyon işlemleri için buraya tıklayarak kayıt oluşturup bizimle iletişime geçin ve sağlıklı bir yaşamın keyfini sürün!