Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

İş veya ofis yaşantısının çoğunlukla her anında var olan tükenmez kalem, önemli gereçlerden biridir. Tüm dosyalar, atılan imzalar, yapılan çizimler ve yazılan yazıların çoğu tükenmez kalem kullanılarak gerçekleştirilir. Bu kadar çok kullanılan bir ürün olduğu için de kimi zaman istenmeyen lekelere yol açabilir. Tükenmez kalem lekesi, içindeki mürekkebin akmasından veya kalem ucunun giysi üzerine değmesinden kaynaklanan sebeplerle, inatçı bir leke oluşturur. Bu durumlarda kişilerin en merak ettiği soru ise, bu lekenin nasıl geçeceği olur. Kıyafetler, koltuklar, çeşitli eşyalar, özellikle deri koltuk veya mont gibi ürünlere bu leke bulaştıysa, oldukça keyif kaçırır. 

Kıyafet ve Tükenmez Kalem Lekesi

İş yerinde giyilen kıyafet, çoğunlukla ortamdaki ciddiyetin veya resmîliğin bir göstergesidir. Özellikle kıyafetlere bulaşan tükenmez kalem lekesi, çoğunlukla birçok deterjanla yıkansa da çıkmayabilir ve kıyafetin tamamen çöpe gitmesine sebep olabilir. Böyle durumlarda en kolay ve hızlı çözüm ise ılık su ve leke çıkarıcılığı ile ön plana çıkan bir deterjandır. 

Giysi üzerindeki lekeyi çıkarmak için ılık bir suya deterjan ekleyip bir süre bekletebilirsiniz. Kurumuş olan tükenmez kalem lekesi ise biraz da inatçı olabilir, bunun için bir bez yardımı ile lekenin yoğunluğu azaltabilirsiniz. Böylelikle sorun büyük oranda çözülmüş olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk ve Benzeri Eşyalara Bulaşan Tükenmez Kalem Lekesi

Giysi dışında tükenmez kalem lekesinin en çok bulaştığı yerlerden biri de koltuklardır. Koltuk üzerine bulaşan bu leke için koltuklara özel olarak üretilen leke çıkarıcılardan faydalanabilir. Bu leke çözücüler, deri koltuklar üzerinde de oldukça etkilidir. Eğer koltuk için özel bir leke çıkarıcınız yoksa ılık su ve standart tip bir leke çıkarıcı, birçok lekenin üstesinden gelecektir. Bir bez yardımıyla deri de dâhil olmak üzere tüm koltuklarda bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Tükenmez Kalemden Bulaşan Mürekkep Kalıcı mıdır?

Tükenmez kalemin içinde bulunan mürekkep nedeni ile oluşan lekeler canınızı sıkabilir. Ancak tükenmez kalem lekesi üzerine anında müdahale edildiğinde, lekeyi kolaylıkla çıkaracak çözümler mevcuttur. 

Bunun için öncelikle etkili bir leke çıkarıcı kullanılması gerekir. Evinizde leke çıkarıcı veya benzeri bir madde yoksa, lekenin yoğun olduğu bölgeye Arap sabunu, sirke, soda ya da limon suyu gibi bazı ürünler uygulamanız, lekenin kalıcılığını ve yoğunluğunu epey seyreltir. 

İlginizi Çekebilir: Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi ile Mücadelede Uygulanabilecek Püf Noktalar

  • Giysi, halı ya da koltuk gibi yüzeyler fark etmeksizin tükenmez kalem lekesi yüzünden oluşabilecek lekelerde dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli nokta hızlı bir müdahaledir çünkü kurumuş olan bu lekeler her zaman daha zorlayıcıdır. Erken müdahale işinizi daha da kolaylaştırır.
  • Lekeyi çıkarmak için kullanacağınız suyun ılık olması önemlidir. Lekeli bölge için soğuk ya da sıcak su kullanıldığında, leke çıkarıcının etkisi azalmış olur.
  • Tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için leke olan bölgeye çok fazla bastırmak pek önerilen bir yöntem değildir. Kumaşa yapılan bu sert müdahaleler, kumaşı yıpratıp leke olan bölgeye zarar verebileceği için o bölgeyi yüzeysel ve nazik bir şekilde temizlemek gerekir.
  • Lekeyi çıkartmak için başvuracağınız ilk yöntem her zaman leke çıkarıcılar olmalıdır. Bu ürünler lekeler için özel olarak geliştirilir.

Tükenmez kalem lekesi gibi problemlere karşı giysileriniz için kullanabileceğiniz en basit ve en etkili yöntem, kuru temizlemedir. Kuru temizleme işlemleri sırasında kullanılan ürünlerin çözücülük oranı çok yüksektir ve kumaş yapısına zarar vermez. Evde kullanacağınız bu yöntemler yerine kıyafetleriniz için profesyonel destek almak isterseniz buraya tıklayarak kayıt oluşturabilir ve giysilerinizi ilk günkü görünümüne kavuşturabilirsiniz!