Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Çoğunlukla eskiyen metal eşyaların giysilere temas etmesi ile oluşan pas lekesi, arındırılması zor lekeler arasında yer alır ve giysi üzerinde kalıcı hasarlara yol açabilir. Tadilat gibi işlerle uğraşan kişilerin yanı sıra bahçe gibi alanlarda çalışan kişilerin de sıklıkla karşılaşabileceği bu leke, ev tipi deterjanlarla arındırılamaz. Bu nedenle söz konusu leke ile mücadelede en etkili yöntem, çözücülüğü yüksek olan sıvıların kullanıldığı kuru temizlemedir. Profesyonel destek alınamayan durumlarda evde deneyebileceğiniz bazı yöntemlerle de bu lekeden kurtulmak mümkündür.

Pas Lekesini Çıkarmak İçin Ne Yapılmalı?

Pas lekesi baş etmesi oldukça zor lekeler arasındadır ve  söz konusu leke ile mücadele ederken, giysilerinizi yıpratabilir ve renklerinin solmasına sebep olabilirsiniz. Ancak yerinde ve doğru bir müdahale ile bu lekeden kurtulmak mümkündür. Söz konusu lekeyle mücadelede şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Limon: Pas lekesi ile karşı karşıyaysanız aklınıza ilk gelmesi gereken yöntem limondur. Peki, limonu nasıl kullanacaksınız? Limonu lekenin bulunduğu bölgeye sürün ve limon suyunun bir süre kurumasını bekleyin. Hemen ardından bol miktarda soğuk su ile lekenin olduğu bölgeyi durulayın. 
  • Tuz ve Limon: Giysi üzerindeki pas lekesi için kullanabilecek olduğunuz bir diğer temizleme yöntemi ise tuz ve limondur. Gömlek üzerine bulaşan pas lekelerinde oldukça işe yarayan bu yöntemde lekenin üzerine bir miktar limon suyu döktükten sonra aynı miktarda da tuz serpebilirsiniz. Lekenin kuruduğundan emin olduktan sonra gömleğinizi yıkama talimatlarına uygun şekilde makineye atabilirsiniz. 
  • Beyaz Sirke: Pas lekesi için kullanılabilecek bir diğer yöntem de beyaz sirkedir. Kıyafet üzerindeki pas lekelerini gidermek için beyaz sirkeden yardım alabilirsiniz. Lekeli bölgeye sirkeyi uygulayın, kurumasını bekleyin ve durulayın.
  • Amonyak: Eğer karşınızda zorlu bir pas lekesi varsa bu leke için amonyaktan yardım alabilirsiniz. Amonyak, kıyafet üzerindeki pas lekelerinin yanı sıra halılar ve döşemeler için de oldukça iyi bir yöntemdir. Lekenin olduğu bölgeyi iyice kazıyın ve ardından lekenin biraz yumuşaması için ılık su dökün. Daha sonra ise yaklaşık iki fincan suyu ve bir çorba kaşığı amonyağı karıştırarak bir çözelti elde edin. Leke üzerine bu çözeltiyi dökün ve 5 dakika kadar bekledikten sonra beyaz bir bez ile lekeyi hafifçe silin, kurumaya bırakın. Bu yöntemi uygularken, yüzeyin hassasiyetini göz önünde bulundurmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Pas Lekesini Çıkarırken Neye Dikkat Edilmeli?

Pas lekesi, bazı noktalara dikkat edilmediğinde lekenin daha da derinleşmesine sebep olabilir. Bu yüzden lekeyi çıkarırken hassas davranılmalıdır. Bu hassaslığın en başında da leke çıkartmak için kumaşın yapısını ve özelliklerini biliyor olmanız gerekir.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulama aşamasında kıyafet üzerinde yer alan yıkama talimatlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Eğer pas lekesi bulunan giysiniz sentetik bir kumaşa sahipse, limonlu formülü, diğer kumaşlarda ise tuz ve limon yöntemini uygulayabilirsiniz. Amonyak gibi oldukça güçlü bir kimyasal ile lekeye müdahalede bulunuyorsanız işlem sonrasında kumaşı iyice temizlediğinizden emin olmalısınız.

Pas lekesinin çıktığından tamamen emin değilseniz, lekenin kurumasına izin vermeyin. Bu işlem, kumaştaki lekenin çıkmasını zorlaştıracak ve lekeyi kalıcı hale getirecektir. Ayrıca kıyafetlerinizin açıklama bölümünde “Sadece kuru temizleme yapılabilir.” uyarısı mevcutsa, yukarıda bahsettiğimiz uygulamaları yapmadan önce lekeli olan giysilerinizi kuru temizlemeye götürmelisiniz. Aksi takdirde lekelerin büyümesine ve derinleşmesine yol açmanız olasıdır. Evde pas lekesini çıkarmaya çalışırken riske girmemek için buraya tıklayarak kayıt oluşturun ve pas lekelerinden kolaylıkla kurtulun!