Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Sabahları kahve içmeden ayılamayanların ve kahve içmeyi bir tutku hâline getirenlerin en çok muzdarip olduğu konulardan biri olan kahve lekesi, uygulanabilecek basit yöntemlerle kolaylıkla kurtulabileceğiniz bir lekedir. Bu inatçı lekeye yeni oluştuğu an müdahale etmek, çok daha iyi olacaktır ancak giysi üzerinde kuruyan kahve lekelerinin de lekeyi çıkarmak zor da olsa bir çözüm yolu vardır. Bu konuda en etkili yöntem kuru temizlemedir ancak bu işlem için zamanınız ya da uygun ortamınız yoksa uygulayabilecek olduğunuz diğer yöntemlerle de lekeden kurtulmanız mümkündür.

Çeşitli Yüzeylerde Oluşan Kahve Lekesinden Kurtulma

Kıyafet üzerinde oluşan kahve lekesi için ilk müdahale çok önemlidir. Oluşan lekeye ilk anda yapacağınız müdahale kıyafetinizi ters çevirerek suyun altında tutmaktır. Bu işlemin ardından bir miktar sıvı deterjanı lekenin üstüne damlatarak, 10 dakika boyunca hafif bir şekilde ovalayabilirsiniz. Yapacağınız bu işlemden sonra kıyafet üzerindeki leke çıkmış olur. Eğer leke hâlâ duruyor ise deterjan döktüğünüz giysiyi ılık su içinde 20-30 dakika bekletebilirsiniz.

Kahve lekesi halı üzerinde ise beyaz ve pamuklu bir bez yardımı veya kağıt havlu ile halı üzerine dökülen kahveyi silmeniz gerekir. Bu işlem, kahvenin çok daha derine inmesini engeller. Halı üzerindeki fazlalığı aldıktan sonra bir kap içerisine önce bir ölçü su, daha sonra bir ölçü kadar sirke eklemeniz gerekir. Sonra temiz bir bezi sirke ile ıslatıp ve halıyı tekrar ovalama başlamalısınız. Bu işlemi leke çıkana kadar uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kurumuş bir kahve lekesi ile mücadele edecekseniz, bunun biraz uzun bir işlem olacağını bilmeniz gerekir. Önce lekenin olduğu giysi ya da diğer yüzeylerin lekeli kısmını bir süre ılık suda bekletin, böylelikle lekeli kısım yumuşamaya başlayacaktır. Lekenin üstüne az miktar karbonat döktükten sonra ıslak bir sünger ile lekeyi ovalayabilirsiniz. Leke çıktığında ise bölgeyi su ile durulayın ve kuruması için bekleyin. 

Soda ile Kahve Lekesi Çıkarma

Soda, giysi ve diğer yüzeyler üzerinden leke çıkarmada alternatifler arasındadır. Eğer kahve yeni döküldüyse, kahve lekesi olan bölgeye soda uygulayarak 5 dakika kadar bekletin, sonra bol su ile durulayın.

Limonlu Su ile Kahve Lekesi Çıkarma

Bu inatçı lekeden kurtulmanın bir diğer yolu da yapacağınız limonlu karışımıdır. Bu karışımı hazırlamak için yaklaşık bir bardak su içerisine yarım limon sıkın ve karıştırın. Daha sonra temiz bir bezi bu karışıma batırarak lekeli kısmı ovalayın. Bu yöntem yeterli gelmezse, karışıma sıvı deterjanı da dâhil edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Gliserin ile Kahve Lekesi Çıkarma

Kahve lekesi çıkarma konusunda etkili bir diğer yöntem ise gliserindir. Özellikle kurumuş lekelerde etkili olan gliserini, leke olan bölgenin üzerine dökerek temiz bir bez yardımı ile 15-20 dakika kadar ovalayabilirsiniz. Daha sonra ise kıyafetinizin üzerinde yer alan yıkama talimatlarına uygun bir şekilde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz leke çıkarma tavsiyeleri, daha çok yıkama talimatlarında yer alan ve yıkanabilir işareti olan kumaşlar için geçerlidir. Eğer kumaş; doğal elyaf, yün, ipek, deri, süet ya da keten gibi narin kumaşlardan üretilmişse profesyonel bir yardım almalısınız. 

Kurtulmak için çok fazla işlem uygularsanız, kahve lekesi giysilerinizin daha derinine işleyebilir ve kumaş deforme olabilir. Bu lekeden kurtulmanın en basit ve etkili yolu kuru temizlemedir. Söz konusu lekeyle mücadelede profesyonel bir destek almak isterseniz buraya tıklayarak kayıt oluşturabilir ve kahve lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz!