Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Tül Perde Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tül Perde Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tül perdeler, evlerin olmazsa olmazları arasında. Hem estetik bir görünüme sahip olmaları hem de camları kapatmaları nedeniyle tercih edilen bu perdeler, zaman içerisinde kirlenebilir ya da sararma yaşanabilir. Bu durumda tül perde yıkama işleminin yapılması gerekir. Ancak tül perdeler hassas bir yapıya sahip oldukları için, normal çamaşırlar gibi yıkanmamaları gerekir. Tül perdeler yıkanırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur. İlgili hususların göz ardı edilmesi, perdenin parçalanmasına ya da sıcak dolayısıyla bozulmasına yol açabilir. 

İlginizi Çekebilir: Deri Koltuk Temizleme Hakkında 5 Önemli Bilgi

Çamaşır Makinesinde Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Tül perde yıkama için en sık tercih edilen yöntem çamaşır makinesinde yıkama. Doğru yıkandığı zaman tül perdelerin çamaşır makinesine atılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Her şeyden önce çamaşır makinesinde tül perde yıkanırken, sıcaklığa dikkat edilmesi gerekir. Çok yüksek sıcaklıklarda yıkama yapılması, perdenin kırışmasına ya da parçalanmasına yol açabilir. 30 derece sıcaklık ve narin yıkama ayarına alarak yıkama yapılması uygundur. Ayrıca yıkamadan sonra perdenin kırışmaması için kornişten çıkardıktan sonra hemen yıkanması tavsiye edilir. Çıkarıldıktan sonra perdenin bekletilmesi ya da katlanması, yıkanma ile birlikte kırışıklıkların yaşanmasına yol açar. Ayrıca çok deterjan konulmaması da önem arz eden bir husustur. 

Elde Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Tül perdelerini çamaşır makinesinde yıkamak istemeyenler, bu işlemi genellikle ellerinde yaparlar. Elde tül perde yıkamanın da bazı püf noktaları bulunur. Bunun için banyo küvetini kullanmak işin kolaylaşmasını sağlar. Küveti yarıya kadar ılık su ile doldurmak yeterli olur. Küvetin hacmi daha geniş olacağı için, elde yıkama yapılırken makineden daha fazla deterjan eklenmesi gerekir. Mümkünse küvetin üzerine bir sopa asılması ve perdenin bu sopanın üzerinden sarkıtılarak küvete sokulması önerilir. Böylelikle perdenin kırışması da engellenmiş olur. Perdeyi bir kez sudan geçirdikten sonra küvetin suyu boşaltılmalı ve daha sonra yeniden doldurularak aynı işlem tekrar edilmelidir. 

Sararmış Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül perde yıkama işlemi, bazen tüllerin temizlenmesinde yetersiz kalabilir. Özellikle sararmış perdelerin temizlenmesi oldukça zordur. Normal yıkama yöntemleri ile bu temizliğin sağlanması mümkün olmaz. Bu noktada başvurulabilecek çeşitli yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Toz Şeker Kullanmak: Kulağa ilginç gelen bir yöntem olsa da tüllerin yıkanması esnasında makineye toz şeker ilave etmek, daha temiz tüller elde edebilmek adına oldukça etkili. Ancak toz şekerin deterjan haznesine değil, doğrudan tülün üzerine serpiştirilmesi gerekiyor. 2 tatlı kaşığı ölçüsünde toz şeker serpiştirmek, tüllerin makineden beyazlamış olarak çıkmasını sağlar. Şeker sıcak suyun etkisi ile eriyeceği için herhangi bir şekilde yapışkanlık yaşanmaz. 
  • Sirke ile Beyazlığı Yakalamak: Sirke, evlerde temizlik için en sık kullanılan organik malzemelerden biri. Tül perde yıkama için de sirkeden yararlanabilmek mümkün. Çamaşır makinesine deterjan eklemesi yapıldıktan sonra 1 ölçü kadar da sirke ekleyerek yıkama yapmak, tüllerin daha beyaz bir şekilde makineden çıkmasını sağlar. 

İlginizi Çekebilir: Halı Yıkama ve Dezenfektan Süreci

Kolay Yıka ile Tül Perdeleriniz Daha Temiz

Kolay Yıka da tül perde yıkama için başvurulabilecek yöntemler arasında yer alır. Türkiye’nin çok sayıdaki kentinde, yıkanması gereken tül perdeleri adreslerinden alan ve yıkama-beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra yeniden adreslerine teslim eden kolay Yıka, evde yapılan tül perde yıkamalarından daha iyi sonuç alınabilmesine yardımcı olur. Kolay bir ara yüze sahip olan Kolay Yıka’ya şimdi kolayca üye olabilir ve sonrasında sipariş talebinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca abonelik paketlerinden birini tercih ederek daha cazip olanaklar ile yıkama olanaklarından yararlanabilirsiniz.