Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje sürmek keyifli bir bakım rutini olsa da halıya dökülen ojenin görüntüsü ilk anda herkes için göz korkutucu olabilir. Ancak doğru malzeme ve uygulama ile halıyı oje lekesi probleminden tamamen kurtarmak mümkündür. Leke çıkarma yöntemlerini kullanmadan önce varsa halınızın bakım talimatlarını okumayı ihmal etmemelisiniz. Eğer oje halıya bulaştığında hemen, leke daha kurumadan müdahale edecekseniz direkt olarak oje çıkarıcı kullanabilirsiniz ancak halı koyu renkliyse ürünü halının görünmeyen bir yerinde deneyerek oje çıkarıcının halının rengini alıp almayacağını test etmekte yarar vardır. Aseton içermeyen bir oje çıkarıcı bu anlamda daha güvenilirdir ancak leke çıkarma etkisi de daha azdır. Halıdan oje lekesi çıkarmak için sırasıyla şu adımları izleyin:

  • Temiz bir beze, pamuğa ya da desensiz beyaz bir kağıt havluya oje çıkarıcısı dökün.
  • Oje çıkarıcıyla ıslattığınız bez veya kullandığınız diğer malzemeyi halıdaki oje lekesi üzerine bastırıp çekerek tamponlayın. Ovalama yapmaktan kaçının, bu işlem lekenin yayılıp bulaşmasına sebep olabilir.
  • Kullandığınız havlu ya bez lekeyi emdikçe ara sıra değiştirerek işlemi tekrar edin.
  • Bir çay kaşığı oranındaki ağartıcı içermeyen deterjanı (bulaşık deterjanı da olabilir) bir ölçek ılık suyla karıştırın.
  • Tıpkı oje çıkarıcıyı lekeye uygularken olduğu gibi bir bez veya kağıt havluya bu karışımı emdirin ve aynı şekilde tampon hareketlerle oje lekesinin emilmesini sağlayın.
  • Halının lekeden arındırdığınız bölümünü durulayın ancak bunu yaparken olabildiğince az, ılık ve temiz su kullanın.
  • Son işlem olarak kuru ve temiz bir havluyu bastırarak halıda kalan nemi alın.

Halıdan Oje Lekesi Çıkarmada Doğal Yöntemler

Sirke ve kabartma tozu gibi güvenilir ve doğal malzemelerin oje lekesi çıkarmada yardımcı olduğu bilinmektedir. Sirkeyi deneyecekseniz, lekeli bölgeyi sadece sirke ile iyice ıslatın ve ardından sirkeye batırılmış kâğıt havluyu alanın üzerine koyun. Yaklaşık 10 dakika bekletin, ardından lekeyi nazikçe kurulayın ve çıkana kadar ovalayın.

Kabartma tozu yöntemini deniyorsanız, lekeyi tamamen kaplamak için alana yeterince kabartma tozu serpin. 10 dakika kadar beklettikten sonra leke çıkana kadar nazikçe ovalayın ve ardından alanı su veya ıslak bir bezle durulayın.

İlginizi Çekebilir: Halılar Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Kurumuş Oje Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Kurumuş ve sertleşerek halıyla bütünleşmiş olan oje lekesi, kazıma işlemi gerektirir. Bu işlemi halınıza zarar vermeden yapabilmek için küt uçlu bir bıçaklardan yararlanabilirsiniz. Sert hareketlerden kaçınarak kurumuş lekeyi tüylerden ayırdıktan sonra saçılan oje parçalarını elektrikli süpürgeyle alabilirsiniz. Böylece üzerinde çalışmak için daha net bir yüzeye sahip olmuş olursunuz. Daha sonra yine başta belirtilen yöntemlerden seçtiğiniz birini aynı işlem sıraları ile uygulamanız gerekir.

Halıdaki kurumuş lekeler için kullanabileceğiniz ekstra bir malzeme ise saç spreyidir. Bölgeyi soğuk suyla ıslatın, ardından lekenin üzerine saç spreyi sıkın. Yöntemi daha etkili kılmak için az miktarda izopropil alkol eklemeniz gerekir. Bu madde, leke boyutuna bağlı olarak yaklaşık üç - dört küçük sıkım kullanılabilir. Soğuk su püskürtürken, bir yandan da bir fırça veya temizleme aletiyle yüzeyi fırçalamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Halı Yıkama ve Dezenfektan Süreci

Hangi yöntemi seçerseniz seçin halıyı oje lekesinden arındırdıktan sonra durulayıp kuruttuğunuzda halının işlem gören bölgesinde form bozukluğu oluşabilir. Bu gibi durumlarda elektrik süpürgesiyle bastırmak suretiyle halıyı süpürerek eski şekline kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Evde yapılan müdahaleler zaman zaman istenen sonuçları vermeyebilir. Aktarılan yöntemlerle amacınıza ulaşamadıysanız ve söz konusu leke sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa profesyonel halı yıkama hizmetlerine başvurmalısınız. Halıdaki oje lekesini çıkarma konusunda buraya tıklayarak kayıt yaptırıp profesyonel ekiplerimizin sunduğu güvenilir hizmetlerden yardım alabilirsiniz.