Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Gelinlik Nasıl Saklanmalı? Uzmanından Öneriler

Gelinlik Nasıl Saklanmalı? Uzmanından Öneriler

Gelinlik kadınların yaşamları boyunca sahip olabilecekleri en özel ve değerli kıyafettir. Bu nedenle de düğün öncesinde bin bir zahmet ile seçilen ve hazırlanan gelinlikleri uzun yıllar saklamak her genç kızın hayalidir. Fakat gelinlikler özel taşlardan ve tüllerden tasarlandığı için bu güzel giysileri deforme olmadan saklamak bir hayli zor olabilir. Birçok kadın gelinliklerini uzun yıllar nasıl yıpranmadan saklayacağını merak eder. Gelinlik temizliği ve saklama yöntemleri konusundaki pratik bilgiler ile hayatınızın en değerli giysisini torunlarınıza kadar saklama imkanı elde edebilirsiniz.

Gelinlikler saklanmadan önce mutlaka temizlenmelidir. Ancak gelinlik temizleme işlemleri sırasında özel temizlik uygulamalarından yararlanılması gerekir. Son derece zarif ve narin olan gelinlikler temizlenme esnasında kolayca yıpranabilir. Temizleme ve saklama konusunda şu pratik bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Gelinlikleri Kullanım Sonrası Kuru Temizleme

Gelinliklerinizi düğün gününde tüm gün boyunca üzerinizde taşıyacaksınız. Uzun etekler yerlere değecek ve üzerine basılacaktır. Dolayısıyla düğün sonrasında en az sizin kadar yorgun ve temizlenme ihtiyacı duyacaklardır. Ancak gelinlikleri elde yıkamak ya da makineye atmak bu güzel kıyafetlerin hemen bozulmasına neden olur. Yıkama sonrasında kırış kırış olan tülleri açmak da ütü ile kolay olmamakla birlikte yanma riski de çok yüksektir. 

Böyle durumlarda gelinliklerinizi kullandıktan sonra mutlaka kuru temizlemeye gönderin. Gelinlik temizliği en iyi şekilde kuru temizleme ile yapılabilir. Hem gelinlik deforme olmaz hem de derinlemesine temizlenerek sizlere iade edilir. 

Gelinlik Temizliği Sonrası Ambalajlama

Gelinlik saklama konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ambalajlamadır. Beyaz kumaşlardan ve tüllerden tasarlanan gelinliklerin ışığa maruz kalması zamanla sararmasına neden olur. Bu nedenle saklama sırasında kutuya koymak son derece iyi bir yöntem olabilir. Ancak gelinlikleri kutusuna koyma şansınız bulunmuyor ise gelinlik mağazası tarafından sizlere verilen gamboçlarda saklamanız mümkün olabilir. 

Gamboçlarda bir süre saklasanız dahi ilerleyen süreçte uygun boyutlarda bir gelinlik kutusunda mutlaka saklama işlemine devam etmeniz gerekir. Gelinliğin duvak, taş ve eldiven gibi aksesuarlarını da yine aynı şekilde saklama imkanınız bulunur. Kutu seçerken mutlaka hava alabilen bir kutu tercih etmelisiniz. Ancak üst kısmının ışık almamasına dikkat edilmelidir. 

Gelinlikleri Titizlikle Katlayın

Gelinlikleri eğer kutusunda saklamayı planlıyorsanız mutlaka uygun bir şekilde katlamanız gerekir. Yanlış katlama şekli gelinliklerin özelliğini yitirmesine neden olabilir. Gelinlik temizliği sonrasında katlama işlemini yapabilirsiniz. Eğer boncuk işlemeli bir gelinlik ise ilk olarak ters çevrilmesi gerekir. Bocuk ve payet bulunmuyor ise ters çevirmeden katlayabilirsiniz. 

Katlama işlemlerine ilk olarak etekleri yana doğru katlayarak başlamanız gerekir. Sonra da yukarıya doğru dikdörtgen olacak şekilde katlamalısınız. En son olarak da gelinliğin beden kısmı en üst kısımda kalacak şekilde katlanarak işlem bitirilebilir. Bu şekilde hem kutuya yerleştirmek kolay olur hem de deforme olması engellenir. Gelinliklerin katlanma şekli saklama sırasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. 

İlginizi Çekebilir: Gelinlik Kuru Temizleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gelinlikler Asitsiz Kağıtlara Sarılmalı

Gelinlikleri kutuda saklamak dayanıklı olması açısından yeterli olmaz. Kutusuna koymadan önce mutlaka asitsiz bir kağıda sarmanız gerekir. Düğün öncesinde de gelinlikleri kendi özel kılıfında tutmanız gerekir. Saklama sırasında periyodik olarak havalandırmanız gerekir. Havalandırma sırasında leke oluşumlarını da rahatlıkla takip edebilirsiniz. 

Gelinliği asarak saklamak şeklinin zamanla bozulmasına neden olur. Bu nedenle sererek saklamak daha dayanıklı olmasını sağlar. Gelinliklerinizi alırken uygun boyutlarda kutularını da mutlaka almaya özen göstermeniz gerekir. Gelinlik sade ya da gösterişli fark etmeksizin mutlaka en iyi koşullarda saklanmalıdır.