Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Kuru Temizlemenin Faydaları

Kuru Temizlemenin Faydaları

Kuru Temizlemenin Faydaları

Kuru temizleme, giysiler üzerinde oluşan lekelerin çeşitli kimyasallar kullanılarak çıkarılma işlemine verilen ad olup işlem sırasında su ile temizleme yapılmadığı için adını bu şekilde almıştır. Giysilerinizin daha uzun süre kullanımı veya her zaman yeni gibi kalmaları için bu yöntemi tercih etmek doğru bir karar.

Kuru temizleme yöntemiyle liflerde büzülme ve renk kaybı gibi hasarların oluşmasının önüne geçmiş olursunuz. Dokusunda hasar bulunmayan, solmayan ve yıpranmayan giysileriniz, uzun süreli olarak dolabınızda yerini koruyacaktır. Elde ve makinede yıkamaya göre avantajlar sunan kuru temizlemenin sağladığı yararlar şu şekilde:

  • Kumaşları yıpranmalardan korur.
  • Leke çıkarma işleminde oldukça etkilidir.
  • Palto ve abiye gibi farklı kumaş türlerine sahip ürünlerin temizlenmesi için idealdir.
  • Hijyenik olup kumaş üzerinde  yer alan; virüs, bakteri ve mikropları öldürmede oldukça etkilidir.
  • Güve ve böcekler için önleyici tedbir niteliği taşır.

Kuru Temizleme Neden Yapılır?

Suyun ve ev tipi temizleyicilerin çıkaramadığı inatçı yağ ve kir lekelerini kuru temizleme yöntemi ile çıkarabilirsiniz. Kuru temizleme esnasında kullanılan kimyasallar, lekeler üzerinde çözücü etkiye sahiptir. Bu nedenle inatçı kirler bu yöntemle kolaylıkla kumaşı terk eder. Ayrıca gelinlik, abiye elbise ve deri ceket gibi ev tipi çamaşır makinelerinde yıkanamayacak olan ürünlerin temizliği de bu yöntem ile gerçekleştirilir.

Kuru temizleme, kumaşlar üzerinde koruyucu etkiye sahiptir. Palto, takım elbise ve gömlek gibi günlük hayatta sık kullanılan ve görece daha pahalı olan ürünlerin uzun kullanımı için de sıklıkla tercih edilir. Bu yöntem yalnızca giysiler için değil, battaniye ve yorgan gibi günlük hayatta çamaşır makinelerinde kolayca yıkanamayacak olan ürünlerin temizliğinde de kullanılır.

Kuru Temizlemenin Hijyen Açısından Önemi

Solventler, kuru temizleme sırasında kullanılan kimyasal çözücülerdir. Kıyafetlerin tüm kirlerden ve lekelerden arınmasında etkili olan bu ürün, sıvıdır. Solventin en önemli özelliği içinde su bulundurmamasıdır. Bu kimyasallar ve uygulanan buharla kurutma işlemi; giysiler, yorgan vb. ev tekstili ürünleri üzerindeki virüs, bakteri ve zararlı organizmaların öldürmede oldukça etkilidir. 

Kıyafetlerin ve yorgan, yastık, nevresim vb. ev tekstili ürünlerinin üzerinde yer alan lekelerin çıkarılması ya da dezenfekte edilmesi için kuru temizleme yöntemi oldukça idealdir. Bu yöntem ayrıca ürünlerin uzun süreli kullanımlarını sağladığı için tasarruf da sağlar.

Kuru Temizleme ile Leke Çıkarma

Kuru temizleme ile leke çıkarmada kullanılan solventler, kumaşın hassas yapısına zarar vermeden temizleme işlemini gerçekleştirir. Kumaşın yapısına zarar vermeden gerçekleştirilen temizleme yöntemi, giysilerin uzun süreli kullanımını da sağlar.

Evde yapılan uygulamalar, kullanılan deterjanlar ve çamaşır makineleri, hassas kumaşların yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca ev tipi temizlik ürünleri, lekelerin çıkarılmasında bazen yetersiz kalır, bu gibi durumlarda kuru temizleme sıklıkla tercih edilir. Kuru temizleme ile leke çıkarma işlemleri, en hızlı ve etkili sonucu verir.

Pandemide Kuru Temizleme

Covid-19 salgını ile beraber hijyenin önemi de epey arttı. Pandemi dönemi ile kişiler; el, yüz ve kıyafet temizliğinde daha da özenli davranmaya başladı. Bu kapsamda hijyen ve dezenfektan ürünlerine talep de bir o kadar arttı.

İnsanlar el ve yüz temizliğini dezenfektanlar aracılığı ile yaparken kıyafetler için ise özel temizleyici maddeler ile yapılan kuru temizleme yöntemini tercih etmeye başladı. Özel temizlik ürünleriyle sağlıklı bir ortamda yapılan kuru temizleme yöntemi ile pandemi döneminde kıyafetlerinizin virüs ve bakterilerden güvenli bir biçimde temizlenmesi mümkün.

Pandemi dönemindeki hijyen stresinizi en aza indirecek olan kolayyıka.com’un kuru temizleme hizmeti veren firmalarından hizmet almak için sitemize hemen üye olabilir ve bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Sipariş vermek için buraya tıklayın.