Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Pandemi'de Kuru Temizlemenin Önemi

Pandemi'de Kuru Temizlemenin Önemi

Pandemide Kuru Temizlemenin Önemi

Kuru temizleme, bilinen en kesin temizleme ve leke çıkarma yöntemlerinden biri olup dünya üzerinde de giysiler için en sık kullanılan temizlik yöntemlerinden biridir. Bu temizleme tekniğinde, su yerine güçlü temizleyiciler kullanıldığı için adına kuru temizleme denmiştir. Su olmadan gerçekleşen bu yöntemde kullanılan temizleyicilerin, virüs ve bakteri gibi zararlı canlıları öldürdüğü bilinmektedir.

Covid-19 salgınının hayatımıza girmesi ile birlikte hijyen günlük yaşantımızda oldukça önemli bir yere yerleşti. Kişiler hastalıktan kaçınmak için rutin olarak ellerini, yüzlerini ve günlük hayatta kullandıkları tüm eşyaları dezenfekte etmeye başladılar. Virüs ile mücadelede en etkin sonucu almak isteyen kişiler, kıyafetlerinde ise kuru temizleme yöntemini tercih etmeye başladı.

Pandemi döneminde kuru temizlemenin tercih edilme nedenleri:

  • Yıkama işlemlerinde su yerine virüsler üzerinde etkili olan güçlü temizleyiciler kullanılması.
  • Giysilerin çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkandığında deforme olması.
  • Kuru temizlemede buharla kurutma işlemi yapılması.
  • Virüs ve bakterileri öldürecek, yüksek sıcaklıklarda ütüleme işlemi yapılması.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Pandemi dönemi ile birlikte kuru temizlemeye olan ilgi de oldukça artış gösterdi. Bu nedenle, “Kuru temizleme işlemi nasıl yapılır?” sorusu da sıklıkla merak edilmeye başlandı.

Kuru temizleme süreci, temizlenmesi için teslim edilen palto, kazak, takım elbise vb. giysilerin teslim edilmesi ile başlar. Rutin temizlemenin dışında kıyafetler üzerinde bulunan lekeler hakkında bu aşamada bilgilendirmede bulunulmalıdır. Ürünlerin teslim edilmesinin ardından giysiler; renklerine, dokularına ve kumaşlarına göre ayrıştırılıp yıkama makinesine gönderilir. Yıkama makinesine 1/3 oranında çözücü eklenerek yıkama işlemi başlatılır.

Evlerdeki çamaşır yıkama makineleri ile benzer teknikte çalışma prensibine sahip makineler, çamaşırları alt üst ederek temizlemeye başlar. Yıkama işleminin bitmesinin ardından giysiler, çözücü arıtma kazanına gönderilir ve ardından yoğuşturma ünitesine aktarılır. Yıkama işlemleri, leke durumuna göre 8 ve 25 dk aralığında değişir. Buharla kurutma işleminin ardından ütülenen giysiler, dezenfekte olmuş bir biçimde müşteriye teslim edilir.

Pandemide Kıyafet Hijyeninin Önemi

Dünyada yaşanan Covid-19 salgını ile birlikte hijyen endişesi de giderek artış gösterdi. Kişiler el, yüz ve gıda hijyeni gibi konularda temizlik standartlarını yükseltirken, giysiler konusunda da benzeri hijyen koşulları geliştirdiler. Virüsün yüzeyler ve giysiler üzerinde belirli bir süreye kadar yaşayabildiğinin ortaya çıkmasının ardından giysi hijyenine olan ilgi de artış gösterdi.

Palto, kazak ve takım elbise gibi günlük hayatta sıkça kullandığımız giysilerimiz üzerinde virüslerin kalıcı olarak yok olmasının ve bu giysilerin dezenfekte edilmesinin en etkili çözümü kuru temizlemedir. Kuru temizleme işlemleri sırasında kullanılan güçlü temizleyiciler, buharla kurutma işlemi ve yüksek sıcaklıklarda gerçekleşen ütü işlemi, giysileri dezenfekte ederek Covid-19 salgını ile mücadelede kesin çözüm sunuyor.

Palto Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Kış mevsiminde en sık kullanılan giysiler olan paltolar, pandemi dönemi etkisi ile birlikte daha sık yıkanmaya ve dezenfekte edilmeye başlandı. Çoğunlukla makinede yıkamaya uygun olmayan paltolar, uzun süre su ile temas ettiğinde çekme, yapısında bozulma gibi olumsuz sonuçlar verebilir. Ayrıca yün ve kaşmir gibi dokulara sahip bu ürünler yüksek sıcaklıklarda yıkanmaya uygun değildir. Kuru temizleme yönteminin uygun olduğu bu ürünleri, kullanım sıklığına göre temizletebilirsiniz.

Takım Elbise Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Çitileme, sıcak su ve ağartıcılara karşı dayanımı düşük olan takım elbiseleri temizlemek için en uygun yöntem kuru temizlemedir. Hassas dokulara sahip olan bu ürünleri, yüksek sıcaklıklarda yıkamak uygun değildir. Ancak yıkama işlemi ev tipi bir makinede gerçekleştirilecekse düşük sıcaklıkta ve düşük devirde yıkama yapılması önerilir.

Siz de kolayyıka.com’a abone olarak üye iş yerlerimizden kolayca kuru temizleme hizmeti alabilirsiniz. Sipariş vermek için hemen buraya tıklayın!