Yün Yorgan Nasıl Temizlenir?

Yün Yorgan Nasıl Temizlenir?

Yün Yorgan Nasıl Temizlenir?

Uyku materyalleri arasında yer alan yün yorgan gibi ürünlerin de belirli periyotlarla temizlenmesi gerekir. Yastık kılıfı ya da çarşaf kadar sık yıkanmasa da yün yorgan hijyeni için temizlik önem taşır. Bilinenin aksine yün yorganları temizlemek oldukça kolaydır. Bu ürünlerin temizliği, üç farklı yöntemle gerçekleşmektedir. Bunlar:

  • Kuru temizleme,
  • Elde yıkama,
  • Çamaşır makinesinde yıkama şeklinde belirtilebilir.

Yün yorgan temizlik işlemleri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalarda bulunur. Elyaf ya da pamuk yorganlara göre yün yorganların bakımı ve temizliği ayrı bir özen gerektirir. Bu ürünlerin temizlik işlemleri için önerilen ilk yöntem kuru temizleme olmaktadır. Yün yorganların temizliği sırasında zarar görme potansiyelini ortadan kaldıran kuru temizleme yöntemi, yaygın olarak tercih edilen seçenekler arasındadır. Temizlik işlemlerinde kullanılan elde ve çamaşır makinesinde yıkama seçenekleri de uygulama sıklığı yüksek olan yöntemlerdendir.

Yün Yorgan Nasıl Yıkanmalıdır?

Konusunda uzman kişilerin de belirtmiş olduğu gibi yün yorganların temizliği kuru temizleme ile kolayca yapılır. Bunun dışında, çamaşır makinesinde yıkama yöntemi de pratik bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Yün yorganların yıkanarak temizlenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken konuların başında su sıcaklığı gelir. Elde ya da çamaşır makinesinde yorganları yıkarken, yıkama suyunun her zaman ılık olması gerekir.

Yorgan temizlik işlemleri su sıcaklığının ayarlanması dışında, temizlik maddesi seçimi de önemlidir. Herhangi bir çamaşır yıkarken kullanılan temizlik maddeleri, yorgan temizliğine uygun olmamaktadır. Yünlü giysiler için özel olarak üretilen sıvı çamaşır deterjanları, yün yorganların temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir. Yün yorganların temizliği sırasında toz deterjan kullanmak, deterjan kalıntılarının oluşma potansiyeli nedeniyle alerjik durumlara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kuru temizleme dışında bir yöntem uygulanacaksa, toz deterjan yerine sıvı çamaşır deterjanı kullanılması önerilir.

Çamaşır Makinesinde Yün Yorgan Temizliği

Yün yorganlar yapıları gereği daha hassas oldukları için çamaşır makinesinde temizlenirken hassas yıkama programlarının seçilmesi, zarar görme oranını en aza indirir. Teknolojik gelişmelerle bazı çamaşır makinelerinde yün yıkama modu bulunmaktadır. Eğer mevcut çamaşır makinesinde bu özel program yer almıyorsa, sıkma işlemi en düşük seviyede yapılan programlar tercih edilmelidir. Hassas ya da narin yıkama programları, sıkma işlemlerini düşük seviyede gerçekleştirdiği için yorganların temizliğinde kullanılabilir. Yün yorganlar ıslandıkları sırada sertleşme eğilimi gösterir. Bu nedenle her zaman öncelikli olarak kuru temizleme ile hijyenlerinin sağlanıyor olması, yıpranmaların önüne geçer. Çamaşır makinesi ile temizliği gerçekleştirilecek yorganların, yumuşatıcı kullanarak sertliklerinin kısmen de olsa azalması mümkündür. Kuru temizleme yöntemi yerine çamaşır makinesinde yorgan temizliği yapmak istediğinizde, dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da çok iyi durulandıklarından emin olunmasıdır. İhtiyaç durumunda ikinci bir durulama programı uygulanabilir. Bu yöntem ile deterjan kalıntıları en az seviyeye inmiş olur.

Yün Yorganların Kurutma İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilmesi önerilen yün yorgan temizlik işlemleri için en güvenli yol kuru temizlemedir. Elde ya da çamaşır makinesinde yapılan temizlik işlemleri sonrası yaşanan en büyük sorun, yorganların kurutulması olarak bilinir. Yün yorganların, elde yıkama sonrası kuruma süreleri ise oldukça uzun sürer. Kuru temizleme yapılmayan, yıkama sonrası tam olarak kurutulmayan yorganlar ise istenmeyen kokuların oluşmasına neden olur. Bu yorganların ideal seviyede kurutulması için yıkama işlemlerini bahar ve yaz aylarında gerçekleştirmek, daha hızlı ve etkili kurumasına destek olur.

Ayrıca yorganları çamaşır makinesinde yıkarken çok hızlı devirde sıkma yapmak, yorganların zarar görmesine yol açar. Düşük devirde sıkma ile yorgan temizliği tamamlandıktan sonra, güneşte kurutmak da alternatiflerden biridir. Yorgan temizliğinde kullanılan yöntemler arasında kuru temizleme her zaman en kolay ve etkili yöntemler arasında yer alır. Siz de yün yorganlarınızın temizliğini kuru temizleme yöntemi ile daha kolay şekilde gerçekleştirmek isterseniz buradan sitemize üye olabilir ve siparişinizi hemen oluşturabilirsiniz.