Ütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giysilerde pürüzsüz bir görüntü elde etmek için ütü ısısının derecesi ve buhar aralığı oldukça önemlidir. Giysi üzerinde uygulayacağınız ısı ve buhar yöntemleri, kumaşların cinsi ve türüne göre değişir. Kumaşlara uygulanan yüksek ısı derecesi ya da buhar kumaşlara oldukça zarar verebilir. Bu nedenle kumaş türünün ne olduğunu belirlemek, ütü sonrası alacağınız sonucu doğrudan etkiler. Ütü yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Giysi üzerindeki talimatı okumak,
 • Sıcaklığı kumaşa göre ayarlamak,
 • Ütünün sıcaklık ve buhar dengesini ayarlamak.

Kıyafetler, kumaş türlerine ve kullanım yerlerine göre ayrılır. Pantolon, kazak ya da gömlek tarzı günlük kıyafetlerin kırışıklıklarını gidermek nispeten daha kolaydır. Buna karşın gelinlik ve abiye gibi ütülenmesi oldukça zor olan kıyafet grupları, profesyonellik isteyen bir ütülemeye ihtiyaç duyar.

Kırışıkları Giderirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günlük hayatta tişörtlerden pantolonlara, perdelerden yemek masası örtülerine kadar çok sayıda tekstil ürününü ütülemek, hem hijyen hem de şık bir görünüm için önemli yer tutar. Bu işlemler sırasında önemli yer tutan adımlar şunlardır:

 • Kumaş üzerinde yer alan etiketteki bilgileri inceleyin.
 • Kumaş cinsini öğrenin ve ısı ayarını kumaş gereksinimlerine göre yapın.
 • Çarşaflarınızın veya kıyafetlerinizin güzel kokması için ütüler için özel geliştirilmiş kokular ekleyin.
 • Yıkanan kıyafetleri katlamamanız, asarak kurutmanız veya bekletmeniz işlemi hızlandıracaktır.
 • Çok programlı ve kaliteli bir ütü satın alın.
 • Ütünün içinde buhar desteği sağlayabilmek için bulunan su miktarının yeterli seviyede olduğundan emin olun.
 • Ütü masası kılıfınızın temiz olmasına dikkat edin.

Ütü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ütü yapmak dikkat gerektiren ve özenle gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Kırışık bir kıyafeti açmak ve sonucuna en iyi şekilde ulaşmak, işlem sırasında uygulayacağınız adımlarla bağlantılıdır. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce kıyafetin temizliğine ve lekeli olmamasına özen gösterilmelidir. Kıyafetler üzerinde bulunan kir ve lekeler, ütüleme işleminin ardından kalıcı hâle gelebilir. Her kıyafet aynı kumaş cinsine sahip değildir. Bu nedenle ütü yapılmadan önce kumaş cinsinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunmalı ve kumaş cinsine uygun ısı ve buhar uygulaması yapılmalıdır.

Tekstil ürünlerinin üzerinde yıkama ve ütüleme hakkında bilgiler sunan küçük etiketler bulunur. Ütüleme işlemini gerçekleştirmeden önce bu etiketi kontrol etmeniz ve uygulamayı etikette belirtilen şekilde gerçekleştirmeniz, giysinin korunmasını sağlar. Ayrıca bu konuya özen göstermeniz, kumaşın yıpranmasının önüne geçer. Kırışıklıkları açma sırasında kullanılan bir diğer önemli malzeme ise ütü masasıdır. Ütü masasının temizliği ve sağlamlığı da ütüleme işlemleri sırasında önem taşır.

Ütü Masası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütüleme işlemini oldukça kolaylaştıran ütü masası, kıyafetlere işlem sırasında sabitlik verir. Ütülemenin gerçekleştiği zeminin sert ve dayanıklı olması, olası kaza risklerinin de önüne geçer. Bu ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken özellikler şunlardır:

 • Kilitleme aparatı olması.
 • Ütü sıcaklığına dayanıklı bir kumaşa sahip olması.
 • Duruş destekleyici ayarlarının olması.

Masa tercihlerinde asma aparatlarının olması da kırışıklık oluşmasını engelleyerek, işlemlerinizi pratik hâle getirmeye yarar. Ütüleme işlemi, günlük hayatta evlerde yapılabildiği gibi profesyonel bir iş olarak da yapılmaktadır. Alanında uzman ve deneyimli kişilerin yer aldığı ütü hizmetleri, elde edilen etkili sonuçlar ile sizi oldukça memnun eder.

Bu işlemler; detaylı parçalar, gelinlikler, abiyeler ya da günlük parçaların kusursuz görüntüye ulaşmasında gözle görülür sonuçlar verir. Profesyonel olarak sunulan ütüleme hizmeti, kıyafetlerinizin kumaş tipinden buhar alımına kadar titizlikle yapılan bir işlemdir. Zamandan tasarruf sağlayan bu hizmet, günlük hayatta kişilere pratiklik sağlar. Siz de profesyonel ütüleme hizmetleri için buraya tıklayabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.