Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?

Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?

Şarap, özel günlerde sıkça kullanılan alkollü bir içecektir ve bazen dökülme, sıçrama vb. şekilde giysiler üzerinde leke bırakır. Organik bir içecek olduğu için hemen müdahale gerektiren şarap lekelerinden kurtulmak da oldukça zordur. Hassas kumaşlarda şarap lekesi oluştuğunda lekenin çıkarılması için yapılan işlemler, kumaş dokusuna zarar verebileceği için profesyonel müdahale görmesi oldukça önemlidir. Profesyonel yardım alma imkânın söz konusu olmadığı durumlarda, evlerinizde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle de şarap lekesinden kurtulabilirsiniz.

Kumaş üzerindeki şarap lekesi, kalıcı hâle gelmeden birkaç işlem uygulamak mümkündür. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ne kadar hızlı hareket edilirse lekeyle baş etmek o kadar kolaylaşacaktır. Kurumuş bir şarap lekesini çıkarmak çok daha zordur.

 • Sorunlu bölgede sıvı birikmesi varsa daha fazla yayılma olmaması için bu sıvı bir bez veya peçete yardımı ile çektirilmelidir.

 • Fazla sıvı alınırken ovalama yapmadan hafif dokunuşlarla ıslaklık kurulanmalıdır. Ovalama yöntemi sırasında uygulanan yanlış teknik, lekenin daha fazla dağılmasına sebep olabilir.

 • Temizleme işlemleri sırasında kumaşın yıkama talimatları dikkatlice incelenmelidir. Lekeyle mücadele sırasında uygulanacak yöntemler her kumaş için uygun olmayabilir.

 • Kumaş yapısına uygun olarak deterjanın yanı sıra tuz, limon süt vb. yardımcı malzemeler yardımıyla lekeli alan temizlenmelidir.

 • Lekeli kıyafet için kurutma makinesi kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Eğer leke çıkmamışsa kurutma işlemi lekeyi kumaşa daha çok sabitler.

İlginizi Çekebilir: Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır?

saraplekesinasilcikar

Şarap Lekesi ile Nasıl Mücadele Edilir?

Şarap lekesi, giysi veya kumaşlarınız üzerinde istenmeyen izler bırakabilir. Bu nedenle lekenin kurumasını ve yayılmasını önlemeniz gerekir. Temizleme işlemleri sırasında leke olan bölgeyi akan soğuk suyun altında bir süre bekletmek, uygulayabilecek olduğunuz en temel adımdır. Eğer bulunduğunuz ortam buna müsait değilse su yerine maden suyu da kullanmak mümkündür. Bu işlem için maden suyu kullanacaksanız, temiz bir bez yardımıyla maden suyunu emdirin ve leke olan bölgeye bastırarak bir süre bekletin. Ardından çeşitli leke çıkarma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Tuz ve limon kullanılarak lekenin emdirilmesi sağlanabilir. Leke üzerine birkaç damla limon eklenerek birkaç saat beklenir. 

 • Leke üzerine talk pudra dökülerek beklemek de şarap lekesinin temizlenmesinde etkilidir. Pudra, fazla ıslaklığı alır ve lekeyi emer.

 • Süt, şarap lekesi üzerinde oldukça etkilidir ve lekeli bölgeye uygulanarak bekletilmesi gerekir.

 • Satın alınan ticari ürünler de şarap lekelerini çıkarmak için kullanılabilir. Beyazlatıcı ve alkali içermeyen deterjanları ılık suyla karıştırarak, leke üzerine sürüp bekletmeniz ve ardından durulamanız lekeden kurtulmanız için yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap lekesi kurumuş durumdaysa, bundan kurtulmak yeni oluşmuş lekelere göre oldukça zordur. Ancak ev ortamında uygulanacak birkaç yöntemle şarap lekesini çıkarmak imkânsız değildir. Hidrojen peroksit ve sıvı bulaşık deterjanı kullanarak şarap lekesinden kurtulmak mümkündür. Bu yöntem için uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir:

 • Halk arasında oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksitle sıvı bulaşık deterjanı kullanılarak bir karışım elde edin. Bir ölçek bulaşık deterjanı ve iki ölçek oksijenli suyu karıştırarak lekenin bulunduğu bölgeye uygulayın. 
 • Bekletme işlemini 30 dakika kadar sürdürün.
 • Beklemenin ardından kumaşı ılık suyla durulayın.
 • Ardından giysinizi çamaşır makinesine atın ve tavsiye edilen yıkama koşullarında temizlenmesini sağlayın.

saraplekesi

Kurumuş şarap lekesi; kumaş, halı ve giysi gibi farklı yüzeylerde oluşabilir ve bu lekeyi temizlemek için farklı yöntemler uygulamanız mümkündür. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Limon ve tuz ile lekeli bölgeyi hafifçe ovmak.
 • Lekeli bölgeyi beyaz şarapla ovmak ve bekletmek. (Beyaz şarap bileşenleri sayesinde kurumuş lekenin yumuşamasına yardımcı olacaktır.)
 • Giysiyi sıcak suda beklettikten sonra bir çözücü veya kalıp sabunla ovmak.
 • Krem tartar ve su yardımı ile elde edilecek macunu kullanarak lekeli bölgeyi ovmak.

Temizleme işlemleri sırasında lekenin dağılmasını ve arka kısımlara bulaşmasını engellemek için kumaş altına bir havlu koymanız önerilir. Eğer kumaşın dayanıklılığından veya lekeyi etkili bir şekilde çıkarabileceğinizden emin değilseniz, profesyonel işlem uygulanması için kuru temizleme yöntemine başvurmanız gerekir. Siz de şarap lekesi olmuş giysilerinizin ilk günkü görünümüne kavuşmasını istiyorsanız, deneyimli ekibimize güvenerek www.kolayyika.com adresimizden kayıt oluşturabilir ve şarap lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.