Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Ev Dezenfekte Etme İşleminde Önemli 5 Bilgi

Ev Dezenfekte Etme İşleminde Önemli 5 Bilgi

Yaşam alanlarının daha hijyenik duruma getirilmesinde ev dezenfekte işlemi son derece önemlidir. Evinizin ortamında bulunan her alanın temiz ve sağlıklı olabilmesi için birtakım dezenfeksiyon yöntemlerinden yararlanılabilir. Dışarıdan gelen ve evlerin içerisinde kendine yuva yapan böceklerden çevredeki salgın hastalık mikroplarına kadar birçok olumsuz durumdan korunabilmek için periyodik olarak dezenfekte işlemi yapılmalıdır. 

Kalabalık ailelerin yaşadığı evlerde bu dezenfekte işlemlerine çok daha fazla ağırlık vermek gerekir. En iyi solüsyonların ve ilaçlama yöntemlerinin kullanılması hastalıklara ve mikroplara karşı mücadelede başarıyı artırır. Bu işlemler sırasında özellikle dikkat etmeniz gereken birçok önemli detay bulunur.

Yüksek Temas Gerektiren Alanların Temizlenmesi

Ev ortamında birçok eşya kişiler tarafından ortak olarak kullanılır. Salon ve oturma odalarında bulunan koltuklar, yemek yenilen masalar, sandalyeler ve kapı kolları en sık kullanılan alanlardır. Bu alanların her gün mutlaka rutin bir temizlikten geçirilmesi gerekir. Temizlik sırasında sirkeli su yardımı alabilirsiniz. Bununla birlikte dezenfekte ürünleri de kullanabilirsiniz. 

Kimyasal ürünleri çok sık kullanmak da kişi sağlığı açısından birtakım riskler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle sirkeli su karışımını özellikle kapı kollarında ve masaların üzerini dezenfekte etmede kullanabilirsiniz. Bu işlemler sırasında ev dezenfektanları işinizi kolaylaştıracak ürünlerdir. 

Evin Hava Kütlesinin Yükseltilmesi

Ev içerisindeki hava pencere ve kapılar kapalı olduğunda kirlenmeye başlar. Bir süre sonra ağır ve insanı rahatsız eden bir hava haline dönüşür. Bu durum insanların sağlığı açısından son derece zararlıdır. Ev dezenfekte işlemi sırasında evinizin havalandırılmasına önem vermelisiniz. İçerideki mikroplu havanın temiz hava ile değiştirilmesine dikkat etmek önemlidir. Temiz hava hem sizi dinlendirir hem de canlandırarak zinde olmanızı sağlar. 

Özellikle kış aylarında evin havalandırılması işlemine önem vermelisiniz. Çünkü kış aylarında hastalık mikropları sürekli olarak yaşam alanlarınızı işgal edecektir. Bu nedenle de sürekli mikroplu bir havayı solumaktansa zaman zaman pencereleri açarak evin içerisine temiz hava girmesini sağlamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Halı Yıkama ve Dezenfektan Süreci

Toz Almada En İyi Çözüm: Mikro Fiber Bezler

Toz yaşam alanlarının en önemli sorunları arasındadır. Evin içerisindeki eşyaların sık sık tozunun alınmasına dikkat etmeniz gerekir. Toz alma işlemleri sırasında mikro fiber bezlerden yararlanabilirsiniz. Bu bezler tozu tam olarak tutarak eşyaların üzerinde yayılmasını ya da orada kalmasını engeller. Aynı zamanda özel toz alma solüsyonlarından da yararlanabilirsiniz. 

Mikro fiber bezler cam silerken ya da eşyaların tozunu alırken en işlevsel ürünler arasında yer alırlar. Eğer özel bir solüsyon kullanmıyorsanız eski zamanların en iyi temizleyicileri arasında yer alan Arap sabunundan yararlanabilirsiniz. Bu sabunu su ile karışım haline getirerek temizlemek istenilen alana püskürtün ve fiber bez yardımı ile tozları temizleyebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Hangi Sıklıkla İlaçlama Yapılmalı?

Banyo ve Klozetlerde Etkili Dezenfekte İşlemi

Banyo ve klozetler evin ortak alanlarıdır. Buralarda ev dezenfekte işlemi yapılacak ise özel solüsyonlar kullanılması gerekir. Her gün mutlaka temizlenmesi gereken bu alanlarda özellikle oksijenli su kullanabilirsiniz. Oksijenli su ile temizlik sırasında tüm mikropların temizlenmesi sağlanabilir. Duş kabinlerini temizlerken de yine aynı şekilde gereken titizliği göstermeniz gerekir. Bu kabinlerin haftada bir ya da iki defa temizlendiğinden emin olmak önemlidir. 

Elektronik Eşyaların Dezenfekte Edilmesi

Elektronik eşyalar da ortak olarak kullanılan ürünlerdir. Özellikle kumanda gibi eşyalar elden ele dolaşır ve sürekli olarak üzerinde mikrop barındırır. Bu tarz eşyaların tozunun alınmasında ve mikroplarından arındırılmasında /70 izpropil alkol içeren dezenfektan mendiller kullanılabilir. Bu mendilleri klavye gibi ürünleri dezenfekte etmek için de kullanabilirsiniz.